Zamiast małych sadzonek są duże drzewa. Tak zmienia się plac Wolności w Łodzi

Trwa przebudowa, dzięki której plac Wolności w Łodzi zostanie rozbetonowany i wzbogacony o nową zieleń. W jeszcze niedawno pozbawionej roślin przestrzeni posadzono nowe drzewa.

Pojawienie się drzew jest o tyle ciekawe, że najczęściej pisząc o nowych nasadzeniach mamy do czynienia z małymi sadzonkami, które potrzebują wielu lat, by osiągnąć wysokość przynajmniej dziesięciu metrów. Podczas remontu placu Wolności zdecydowano się posadzić już wysokie drzewa.

Projekt przebudowy placu Wolności przewiduje gruntowną zmianę filozofii, czym powinien być plac miejski w XXI wieku. Założenie jakie przyświecało procesowi projektowemu to stworzenie miejsca, które będzie nie tylko pełniło rolę miejsca spotkań mieszkańców, ale też przestrzeni, która będzie zmieniała definicję jak powinna funkcjonować przestrzeń publiczna w dobie nowych wyzwań klimatycznych. Projekt przebudowy placu przygotowało konsorcjum firm pracownia MAMarchitekci oraz pracownia A2P2 architecture & planning.

W sumie plac Wolności w Łodzi zyska aż 64 drzewa. Ostatnie nasadzenia są więc początkiem zielonej rewolucji. Cały plac wypełni kilka tysięcy krzewów, wśród których będą: hortensje, wierzby purpurowe, laurowiśnie wschodnie. Dodatkowo posadzone zostaną byliny i trawa ozdobna – między innymi krwawniki pospolite, liliowce i astry.

Drzewa oczyszczają powietrze, dają schronienie przed upałem, a także podnoszą jakość gleby, zwiększając jej możliwości pochłaniania wody. To sprawia, że w czasie obfitych opadów deszczu większość wody wsiąka w ziemię i nie zalewa ulic. Liczne badania pokazały, że obecność zieleni redukuje poziom stresu, odpowiadając na naszą potrzebę bliskości z naturą. Tam, gdzie są drzewa, żyje się po prostu lepiej! – czytamy na stronie łódź.pl.


Po przebudowie plac zyska miejsca do odpoczynku. W upalne dni będzie można ukryć się przed promieniami słońca w cieniu drzew. Miasto zapowiada, że odpoczywać będzie można bezpośrednio na trawniku. Na placu zamontowane zostaną też ławki, oświetlenie, kosze na śmieci i stojaki rowerowe.

Spore zmiany czeka także organizacja ruchu na płycie dawnego rynku Nowego Miasta. Torowisko zostanie przeniesione na północną stronę, a przystanki tramwajowe zostaną zintegrowane z autobusowymi, aby pasażerowie wygodniej się przesiadali.

źródło: UM Łódź (www.lodz.pl)

Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Ekologia | Metamorfoza | Zieleń | MiastowhiteMAD na Instagramie

Jak będzie wyglądać plac Wolności po przebudowie? Przesuń suwak PRZED i PO: