metamorfoza ulicy
Tak ulica będzie wyglądać po przebudowie

Zamiast parkingu będzie zieleń. Metamorfoza ulicy Umińskiego w Poznaniu

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu zapowiedział kilka remontów. Jednym z pierwszych będzie metamorfoza ulicy Umińskiego. Dzięki zmianom piesi zyskają szerszy chodnik i zieleń, a samochody będą parkować wzdłuż drogi.

To nie jest jedyna zapowiedziana metamorfoza ulicy w Poznaniu. Tamtejsi drogowcy zapowiadają jeszcze remont ulic Krasińskiego, Sienkiewicza, Jackowskiego i Grobla. Rok temu na remonty chodników w Poznaniu ZDM wydał 10 milionów złotych. Aż 4 miliony zł z tej kwoty pochodziły z wpływów ze strefy płatnego parkowania. Dzięki temu w 2021 roku nowa nawierzchnia dla pieszych została ułożona na ul. Łąkowej, Małeckiego i placu Asnyka.

Wiosną tego roku ma rozpocząć się remont na ul. Umińskiego na Wildzie. Prace prowadzone będą na odcinku od ul. Roboczej do ul. Garczyńskiego. Wyremontowane zostaną chodniki. Po zakończeniu robót, piesi będą mieli tam o wiele bardziej komfortowe warunki: zamiast zniszczonej nawierzchni pojawią się równe płyty.

Poprawi się także estetyka okolicy, co z pewnością docenią mieszkańcy. Przede wszystkim przybędzie zieleni – posadzonych zostanie 50 platanów i klonów polnych oraz ponad 1100 równych krzewów. Zmieni to na lepsze nie tylko wygląd ulicy, ale także komfort mieszkania. Drzewa i zieleń poprawią retencję wód, w upalne dni będzie chłodniej, powinna zmniejszyć się także ilość pyłów w powietrzu.

metamorfoza ulicy
Ulica przed zmianami

W kolejnych miesiącach podobne prace będą prowadzone na ul. Krasińskiego (na odcinku od ul. Roosevelta do posesji nr 15/17a – strona północna; oraz od początku posesji nr 10 do początku posesji nr 16 – strona południowa), Jackowskiego (tam gdzie nie była prowadzona przebudowa oraz na ul. Gorczyczewskiego) oraz na ul. Sienkiewicza (na odcinku od posesji nr 10 do ul. Kochanowskiego).

Piesi będą mogli wygodniej poruszać się także po ul. Grobla. Tam ZDM planuje wymienić nawierzchnię na dwóch odcinkach: po północnej stronie ulicy – od ul. Łaziennej do ul. Wierzbowej, a po południowej – od ul. Mostowej do ul. Wierzbowej.

Koszt tych remontów to 2,3 miliona złotych. Do tego doliczone zostaną nowe nasadzenia zieleni. Jednak to nie koniec – przygotowywane są kolejne plany. ZDM szacuje, że wpływy ze strefy płatnego parkowania pozwolą w tym roku na wykonanie prac za około pięć milionów złotych. Dodatkowo kolejne roboty w 2022 roku będą finansowane także z pieniędzy, które do swojej dyspozycji mają poszczególne rady osiedli, czy też ZDM.

Czytaj też: Poznań | Miasto | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań