Zamiast wielu pokoi, jedna otwarta przestrzeń. Zaglądamy do mieszkania w Pradze!

Zamiast wielu pokoi, otwarta przestrzeń. Takie wymagania postawili przed architektami z pracowni Markéta Bromová Architekti właściciele apartamentu w czeskiej Pradze. Jednak jak stworzyć jedną otwartą przestrzeń z dużego apartamentu wielopokojowego. “Staraliśmy się oczyścić całą przestrzeń, aby wykorzystać istniejące parametry konstrukcyjne i techniczne mieszkania. Odsłonięta została również konstrukcja stropu żelbetowego z widocznymi żebrami. To dało mieszkaniu surowy charakter i spójną estetykę” – tłumaczą architekci. 

Tematem przewodnim koncepcji był wybór podłogi, która miała być jednolita w całym mieszkaniu, w tym łazienkach kabinach prysznicowych. Jedną z opcji była podłoga z lastryko, ale po analizie zarówno klient, jak i architekci zdecydowali się na jastrych ze szczotkowanego betonu.
Drugim aspektem było wprowadzenie “pudełek” do otwartej przestrzeni, dzięki czemu pokoje i prywatna część są oddzielone od siebie, jednocześnie nie zamykając całej przestrzeni w ramach. Wstawione “pudełka” wykonane są z różnych materiałów i struktur. Głównym elementem oddzielającym przestrzeń jest zielone pomieszczenie zamknięte w pudełku, które ukrywa część kuchni z lodówką, zmywarką i piekarnikiem, a także szafy w sypialni czy też szafę, która znajduje się przy wejściu.

Przy wejściu znajduje się małe pomieszczenie gospodarcze dwie wbudowane szafy. Centralna przestrzeń to kuchnia z wyspą wyłożoną patynowanymi mosiężnymi panelami. Jej cechą charakterystyczną jest solidny betonowy blat. Powierzchnia blatu wyspy ma sprytnie ukryte otwory na rzeczy takie jak sortownik odpadów. Sypialnia znajduje się za zielonym pudełkiem. Posiada trzy wejścia. Zagłówek wykorzystuje istniejący masywny komin jako dzielnik. Między główną łazienką, a sypialnią znajduje się bibliotekaWidoki, które powstały po usunięciu większości przegród, są czasami zaskakujące, ze względu na wzajemne połączenie tak wielu materiałów i kolorów używanych w mieszkaniu.

źródło: Markéta Bromová architekti (www.marketabromova.cz)
zdjęcia: Veronika Raffajová

Czytaj też: Czechy | Praga | Wnętrza | Apartament | Beton