Zamiast wyciąć drzewa wybudowali drogę obok. Starą jezdnię zmienili w ścieżkę rowerową!

Wilk syty i owca cała! Droga wojewódzka nr 414 w województwie opolskim na odcinku Lubrza-Prudnik, Biała-Dobroszewice, zwana też Aleją Lipową to przykład tego, że można rozbudowywać drogi bez konieczności wycinania drzew. Władze zamiast wyciąć drzewa wybudowali nową drogę obok, natomiast stara jezdnia została wyremontowana i zmieniła się w bezpieczną i malowniczą ścieżkę rowerową. Można? Można! 

Inwestycja w rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 414 została zrealizowana pod koniec 2019 roku, jednak do dziś jest jednym z nielicznych przykładów na rozsądne zagospodarowanie przestrzeni przy poszanowaniu zastanych walorów środowiskowych. Władze zrezygnowały z poszerzania tzw. Alei Lipowej, bowiem jej poszerzenie wiązałoby się z wycinką zastanych drzewostanów. Właśnie dlatego postanowiono, aby wskazany odcinek wybudować od zera – 50 metrów dalej.


Nie oznacza to jednak, że stara trasa została porzucona. Inwestor postanowił, że w miejscu starej jezdni powstanie ścieżka rowerowa, która ze względu na walory przyrodnicze, a także wysoki poziom bezpieczeństwa ma szansę stać się atrakcją regionu. W miejscu, gdzie Aleja Lip się kończy, ścieżka rowerowa ponownie łączy się z drogą wojewódzką. W ramach inwestycji, poza samą drogą wojewódzką 414 i ścieżką rowerową powstała nowa infrastruktura drogowa, a także mała architektura.

Wśród nich wymienić można miejsca postojowe dla rowerów, miejsca wypoczynku podróżnych, przebudowa oraz budowa przepustów pod drogą i przepustów pod zjazdami, czy budowa oświetlenia ulicznego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 31.300.000 złotych z czego wykup gruntów leżących obok dawnej jezdni kosztował 1,2 miliona złotych. Naszym zdaniem świetny pomysł! A waszym?

Artykuł pochodzi z archiwum. Przypominamy najpopularniejsze treści w serwisie! 

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Komunikacja miejska | Architektura w Polsce | Ciekawostki

źródło: http://zdw.opole.pl/1316/droga-wojewodzka-nr-414-aleja-lipowa.html

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły