Zamiast zwykłego… ustawili maszt imitujący drzewo. Pierwszy taki w Polsce

Sieć Play jako pierwsza w Polsce ustawiła maszt, który wyglądem imituje drzewo. To efekt przyjętej niedawno ustawy, która pozwala na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej w rejonach dotąd niedostępnych.

Przypominająca drzewo antena stanęła na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dzięki temu zwiększy się zasięg sieci w obrębie parku narodowego. Chcąc zbudować maszt sieć Play musiała sięgnąć po kamuflaż. Maszt wyglądem przypomina sosnę. Jego podstawa („pień”) wykonana została z tworzywa pokrytego materiałem imitującym korę.

W sumie konstrukcja ma 52 metry wysokości i tak naprawdę to zwykły maszt, jakich w Polsce jest wiele. Dopiero po zbudowaniu tradycyjnego masztu jego zewnętrzną część przykryto maskującymi płytami. Na szczycie konstrukcji znalazły się anteny, które zamaskowano montując na iglaste „gałęzie”.

Przeciwnicy masztów telekomunikacyjnych wskazują na promieniowanie, które powstaje w wyniku działania tego typu konstrukcji. Z drugiej strony telefony, które znajdą się w zasięgu masztu generować będą mniejsze promieniowanie – najmocniej promieniującym urządzeniem jest telefon, który w miejscach o słabszym zasięgu musi wyemitować mocniejszy sygnał, aby połączyć się z nadajnikiem.


Maszt-drzewo wprawdzie wygląda przedziwnie, bo jest znacznie wyższy od sąsiednich drzew oraz dość skąpo „odziany” zielenią, jednak pochwalamy ideę maskowania trudnych elementów infrastruktury właśnie w taki sposób.

fot. AB TRANS Lublin