Zamienili autostradę na wiszące ogrody. I to w centrum miasta!

Świetne wieści z Korei Południowej. W centrum Seulu, powstanie niemal kilometrowa ścieżka dla pieszych oraz mnóstwo zieleni. A wszystko to w miejscu gdzie dawniej była autostrada.

Seul jest jednym z najbardziej ekologicznych, innowacyjnych i prospołecznych miast na świecie. Od lat miasto rozwija parki, miejsca rekreacji, a także stara się ograniczyć liczbę samochodów w centrum. Kolejnym tego przykładem jest przekształcenie opuszczonej autostrady w przestrzeń bardziej przyjazną mieszkańcom. Projekt nazwany SkyGarden powstał w biurze projektowym MVRDV, którzy stoją za dziesiątkami świetnych obiektów. Wśród nich przekształcenie moskiewskich fabryk „Sierp i Młot” czy wieżowiec Bałtyk w Poznaniu.

Park SkyGarden mieścił się będzie 16 metrów nad poziomem chodników, a jego łączna długość wynosi 983 metry. Wzdłuż ścieżki powstały kawiarnie, ławki czy niewielkie skwery. Ścieżka ma również charakater dydaktyczny, gdyż posadzono na niej 24,000 roślin z niemal 250 gatunków.

Nasz projekt oferuje życie w zgodzie z naturą, która jest znaczącą częścią Korei Południowej, a teraz przenieśliśmy ją do centrum

– mówi Winy Maas, współzałożycielka biura MVRDV

Warto zaznaczyć, że zgodnie z koreańskim porządkiem, wszystkie rośliny zostały posegregowane na rodziny i ustawione wzdłuż ścieżki w kolejności alfabetycznej. Brawo Seul!