Zamknięta w modernistycznej bryle. Fabryka Wody w Szczecinie

W Szczecinie otwarto nowy obiekt łączący sport, edukację i kulturę. Fabryka Wody to nowoczesna placówka, która prócz rozrywki dostarczy wiedzy z zakresu ekologii i nauki. Na zakończenie jej budowy mieszkańcy musieli jednak długo czekać, ale było warto. Fabryka Wody jest finalistą konkursu World Architecture Festival 2024.

Konkurs na projekt budynku zorganizowany został już w 2016 r. W 2018 r. uzyskano pozwolenie na jego budowę, a jej zakończenie nastąpiło w listopadzie 2023 r. Projektantami branży architektonicznej są dr. Inż. Architekt Andrzej Truszczyński oraz mgr. inż. Architekt Paweł Kobierzewski. Architekci zostali postawieni przed trudnym zadaniem związanym z Planem Miejscowym, który był przygotowany pod znacznie większa inwestycję, rozmiarem odpowiadającym akwaparkiem Suntago koło Mszczonowa.

Jako projektanci dostrzegliśmy, że obiekt, który ma powstać w miejscu dawnego kąpieliska, jest otoczony z trzech stron osiedlami wysokiej zabudowy mieszkaniowej. Większość mieszkańców korzystała z tej przestrzeni jak z dzikiego parku – zielonej ścieżki, zwłaszcza, że przez środek terenu przebiegała piękna aleja lipowa. Postanowiliśmy, że zamiast tworzyć jedną scaloną kubaturę budynku, rozbijemy ją na dwa skrzydła, przeprowadzając przez jej środek kładkę pieszą. W ten sposób zamiast zabierać tą przestrzeń mieszkańcom okolicznych bloków, stworzyliśmy inkluzywną przestrzeń publiczną. Powstał liniowy park otwarty dla wszystkich – tłumaczą autorzy projektu.

Otwarcie centralnej części działki dla pieszych wpłynęło na ostateczną formę budynku, który stał się metaforą Szczecina. Podobnie jak przez miasto, przez środek przepływa “rzeka”, która rozbija prostokreślne układy ulic, alei i rond.

Wspomniane już założenia planu miejscowego wymuszały budowę znacznie większego obiektu, niż zakładały studium wykonalności i analizy akroekonomiczne. Rozwiązaniem tego problemu była decyzja Prezydenta Miasta Piotra Krzystka, aby uzupełnić brakującą powierzchnię dołączając do Akwaparku część Centrum Edukacyjnego. W pierwotnej wizji prezydenta ten obiekt kultury miał być pustą halą, która na dalszych etapach zostałaby wypełniona eksponatami.

Koncepcja Fabryki Wody ewoluowała. Architekci postanowili stworzenie obiektu, któremu przyświecać będzie idea “wiru wiedzy”, czyli uporządkowaniu wiedzy, przedstawionej mieszkańcom za pomocą architektury. Zaplanowane wewnątrz Centrum Edukacyjne na poziomie programowym zostało przygotowane z myślą o wszystkich użytkownikach, bez względu na wykształcenie czy wiek. Pomieszczenia rozmieszczone zostały na sześciu poziomach.


Przestrzeń nazwaliśmy właśnie “wirem wiedzy”, spiralą po której wędrujemy w dół łagodnymi chodnikami. Dzięki zaufaniu inwestora i prezydenta Szczecina, udało się kompleksowo opracować całą strefę edukacji, która daje szereg możliwości nauki poprzez zabawę – tłumaczą architekci.

Charakterystycznym elementem “wiru wiedzy” w Centrum Edukacyjnym jest nie tylko świetlik, ale zawieszony na konstrukcji dachu, największy na świecie model cząsteczki wody H2O. We wnętrzu atomu tlenu znajduje się audytorium, które pomieści do 50 osób.

Obiekt jest pod wieloma względami innowacyjny, zarówno biorąc pod uwagę atrakcje znajdujące się w budynku jak i pod względem materiałów i zastosowanych technologii. Jedną z ciekawostek jest np. zastosowanie świetlików dachowych z “poduszek” z folii ETFE, która przepuszcza promieniowanie UVB – dzięki czemu we wnętrzach akwaparku będzie można nie tylko się opalać, ale również pozwoli to na naturalną wegetację roślin i redukcji hałasu. Po raz pierwszy “poduszki” wyposażono w nadruki, które poprzez zmianę napompowania będą zmniejszać ilość promieni słonecznych wpuszczanych do wnętrza, chroniąc budynek przed przegrzaniem.

Nowością jest również możliwość zejścia do poziomu technicznego pod basenem, który normalnie jest niedostępny. Fabryka Wody za pomocą animacji, opisów i mappingu 3D umożliwi zwiedzającym poznanie wszystkich procesów uzdatniania wody, pozyskiwania i wymiany energii czy ogrzewania wody.

źródło zdjęć: tkholding

Generalnym projektantem obiektu jest firma TKHolding – Architecture • BIM • VR Truszczyński Kobierzewski Sp. z o.o. z Mysłowic

Czytaj też: Szczecin  | Elewacja | Modernizm | Minimalizm | Sport | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły