Publikujemy projekt konkursowy Michała Kacprzyka, który jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego SkyCity Challenge 19. Do konkursu zgłoszono niemal 200 projektów z 50 krajów. Projekt Michała jako jedyny z Polski zdobył uznanie jury, które doceniło jego projekt uznając za wartą uwagi wizję miast przyszłości.
Przygotowany projekt „New Think” jest projektem koncepcyjnym, w którym Michał Kacprzyk próbuje przewidzieć przyszłość architektury. Przyszłość ta nie jest próbą przewidzenia estetyki, ale ma odpowiadać na problemy społeczeństw. Zaprojektowany przez niego kompleks ma być przede wszystkim praktyczny.
Cały obiekt zaprojektowany został w oparciu o stalową, nierdzewną konstrukcję. Stal jest materiałem ekologicznym, który nie wytwarza szkodliwych substancji i łatwo można go poddać recyklingowi. Jest to więc dobry materiał budowlany, ale wymaga impregnacji głównie przeciw korozji.
W projekcie Michała Kacprzyka wskazać należy na modułowe założenie. Młody architekt wyposażył obiekt w moduły mieszkań i klatek schodowych, które mogą występować na dowolnych wysokościach i w dowolnym miejscu. Każdy moduł wznoszony jest na odpowiednią wysokość dzięki mechanizmowi kół zębatych umieszczonych w stelażu konstrukcyjnym. Jeden moduł mieszkalny ma powierzchnię, która wynosi 34 m kw. Jego stalowa konstrukcja ocieplona została wełną mineralną wewnątrz ścian składających się z paneli BCORE. Okna są potrójnie zespolone, pokryte powłokami niskoemisyjnymi oraz samoczyszczącymi. Co ciekawe, moduły można ze sobą łączyć dzięki czemu mieszkańcy zyskują większą przestrzeń.
W projekcie nie zabrakło zieleni. Na dachu każdego modułu mieszkalnego umieszczony został zielony dach o grubości 10 centymetrów. Takie rozwiązanie sprawi, że będzie tam mogła rosnąć roślinność, która będzie pozytywnie wpływać na jakość powietrza i samopoczucie mieszkańców.
W celu gromadzenia wody pewne moduły mogą być przeznaczone na pomieszczenia techniczne i zbiorniki retencyjne.
Zaproponowana konstrukcja jest na tyle uniwersalna, że z powodzeniem można na niej zamieścić panele słoneczne. Z kolei instalacja elektryczna, grzewcza, wodna i kanalizacyjna ukryte zostały w narożnikach.
Powierzchnia zabudowy przy stawianiu owej konstrukcji jest znikoma, co daje duży obszar biologicznie czynny. Pod ziemią mogą znajdywać się parkingi, do których prowadzą moduły klatek schodowych. Cała konstrukcja jest również bardzo przewiewna, co jest wielką zaletą jeśli chodzi o wilgoć w budynku. W dodatku można ją stawiać również na wodzie uprzednio zabezpieczając, jak np. platformy wiertnicze. Cała konstrukcja budynków i obiektów jest łączona ze sobą za sprawą stalowych kratownic, które gwarantują stabilność konstrukcji i odporność na kataklizmy globalne – wyjaśnia autor projektu.
Michałowi gratulujemy sukcesu!