Zaprojektował prosty znicz. Oto projekt Candelam

W ramach projektu Kamil Świątoniowski zaprojektował prosty znicz, którym można upamiętniać zmarłych. Minimalistyczna forma jest odpowiedzią na kolorowe, często pstrokate znicze pojawiające się na polskich cmentarzach. Znicz jego projektu powstał z naturalnych materiałów.

Projekt Candelam przygotował Kamil Świątoniowski, absolwent designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Kamil jest obecnie studentem studiów magisterskich kierunku art.&design na wydziale Sztuki. W projektowaniu kieruje się tworzeniem trwałych, jakościowych oraz użytecznych przedmiotów, które odpowiadają na problemy współczesnego człowieka. Jego projekty wyróżnia świadomy dobór materiałów, powściągliwa forma oraz nacisk na estetykę.

Znicz, który zaprojektował jest prosty. Jego funkcja sprowadza się do najważniejszej kwestii – ognia, który ma symbolizować cześć i pamięć o zmarłych. Znicze zaprojektował w ramach swojej pracy dyplomowej. Młody projektant ma już doświadczenie – pracował przy produkcji akcesoriów nagrobnych.

Kamil Świątoniowski przeanalizował klasyczny znicz cmentarny oraz zwrócił uwagę na elementy, które mogłyby zostać wykorzystane ponownie. Szklane znicze z powodzeniem nadają się do ponownego użycia, jednak najczęściej trafiają na śmietnik po kilku miesiącach od kupienia.

Projekt zakłada zminimalizowanie generowanych odpadów po użyciu akcesoriów nagrobnych. W alternatywnym zniczu zostały wykorzystane takie materiały jak drewno bukowe, konglomerat kwarcowy, szkło oraz wosk sojowy.Wykorzystanie wosku sojowego zapewnia dłuższe spalanie oraz ekologiczne podejście do tematu wykorzystywania przez producentów parafiny. Forma alternatywnego produktu jest minimalistyczna, a na pierwszym planie jest płomień ognia, który powszechnie uważany jest jako symbol pamięci po osobach zmarłych – opisuje autor.


Prosty znicz jego projektu pozbawiony jest elementów dekoracyjnych. Nie znajdziemy na nim detali, które miałyby nawiązywać do chrześcijańskiej symboliki. Projektant dodaje, że projekt znicza opracował z myślą o cmentarzach, ale jego forma pozwala na zapalanie płomienia w domu.

Ma to związek z wieloaspektową symboliką płomienia ognia, która przez wiele osób jest interpretowana ambiwalentnie – dodaje na koniec autor projektu.

źródło: Kamil Świątoniowski

Czytaj też: Ciekawostki | Minimalizm | Ekologia | Portfolio | Detal | whiteMAD na Instagramie