Zaprojektowała biuro wśród zieleni i wygrała międzynarodowy konkurs

“Blend” to międzynarodowy konkurs dla młodych architektów, który zorganizowany został za pośrednictwem platformy UNI. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Szczębara, studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej, która zaprojektowała zatopiony w zieleni biurowiec w Berlinie.

Biurowiec młodej projektantki mógłby powstać w pobliżu Wzgórza Müggelberge w Berlinie. Jej propozycja to odpowiedź na konkursowe zadanie – uczestnicy musieli zaprojektować budynek biurowy, który nie zdominuje okolicy. Organizatorzy chcieli, aby powstał budynek będący integralną częścią zieleni.

Kolejnym elementem, który musiał zostać uwzględniony przez architektów to powierzchnia. Biurowiec musiał gwarantować minimum 2000 m kw. zadaszonej powierzchni biurowej pod wynajem dla kilku firm. To miejsce przeznaczone pod pracę coworkingową.

Aleksandra Szczębara swój projekt przygotowała pod okiem promotora dr inż. arch. Marka Piróga. Budynek jej pomysłu ma układ tarasowy i osadzony został na zboczu wzgórza. Panoramiczne okna otwierają widok na kojącą zieleń.


To sprawia, że zaciera się granica między budynkiem a otoczeniem. Zjawisko to wzmacnia także wprowadzenie do wnętrza zielonych ścian i zastosowanie ich na fragmentach zewnętrznej elewacji. Dodatkowym atutem dla pracowników biurowca byłaby też możliwość spędzenia przerw w pracy w będącej jego częścią szklarni albo na terenie zielonego atrium – tłumaczy autorka projektu.

Pozostałą część działki studentka przeznaczyła na łąkę kwietną i nieregulowaną zieleń niską, ze specjalnie dobranymi gatunkami roślin, tak aby nie zakłócić obecnego tam ekosystemu. Biurowiec miałby także zielony dach, który nie byłby jednak udostępniany użytkownikom.

Młoda architektka proponuje, by biurowiec osadzić na słupach, co oznacza mniejszą ingerencję w teren niż w przypadku użycia płyty fundamentowej. W projekcie pozostawiła otwarty dziedziniec, a w całym projekcie wykorzystała drewno, które pochodzi z recyklingu. W sumie w biurowcu mogłoby pracować maksymalnie 400 osób.

źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Wrocław | Edukacja| Ciekawostki | Biurowiec | Drewno | whiteMAD na Instagramie