Zaprojektowała ośrodek dla bezdomnych i zwyciężyła międzynarodowy konkurs!

Uczestnicy konkursu “Stem Forward” musieli zaprojektować ośrodek dla bezdomnych. Schronienie w nim miałaby znaleźć młodzież z Toronto. Najlepiej ocenioną pracę przygotowała Kaja Lewandowska, studentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Zgłoszony projekt odpowiada na wyzwanie konkursu – uczestnicy mieli zaprojektować budynek, który da nie tylko schronienie, ale umożliwi bezdomnym uporać się z osobistymi problemami i powrót do normalnego życia. Dlatego w projekcie musiały się znaleźć przestrzenie do nauki i organizowania warsztatów oraz interakcji z innymi mieszkańcami placówki.

Organizatorem konkursu jest platforma UNI, która zrzesza architektów z całego świata. Jak podaje organizator, w Kanadzie blisko 20 procent bezdomnych to osoby między 13 a 24 rokiem życia. Dlatego głównym zadaniem projektowanych w konkursie obiektów jest kwestia edukacji i rozwoju podopiecznych. Kolejne punkty można było uzyskać za atrakcyjne wpisanie obiektu w otoczenie i kwestie ekonomiczne – budynek musiał być niedrogi w budowie. Prace oceniali kanadyjscy architekci Pooya Baktash i Guillaume Fafard. Najlepszy ośrodek dla bezdomnych zaprojektowała Polka!

Moim głównym założeniem było zaprojektowanie ośrodka w nurcie „transitional housing”. Obiekty tego typu zapewniają młodzieży nocleg i dostęp do edukacji, opieki medycznej, poradni psychologicznych i doradztwa zawodowego. Podzieliłam więc ośrodek na skrzydła mieszkalne i część dydaktyczną z m.in. salami warsztatowymi, teatrem na powietrzu, biblioteką i kuchnią eksperymentalną. Skrzydła mieszkalne połączyłam szklarnią, która byłaby miejscem upraw i prowadzenia hortiterapii grupowej, opartej na pracy fizycznej związanej z ogrodnictwem – tłumaczy Kaja Lewandowska.


Jury w projekcie Kai docenili, że zaprojektowała kameralny ośrodek, który przypomina nowoczesne osiedle mieszkalne. Każdy moduł mieszkalny ma bezpośrednie wyjście na ganek frontowy. To rozwiązanie jest popularne w budownictwie Ameryki Północnej.

Jest symbolem spokojnej prywatnej przestrzeni na peryferiach miejskich, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć od zgiełku życia w centrum miasta. Przeniosłam ten motyw na projekt ośrodka po to, by każdy lokator miał bezpośredni dostęp do swojej prywatnej przestrzeni jako namiastki domu – dodaje autorka.

Elewacja budynku wykonana jest z drewna i płyt kamienia wapiennego. W ten sposób ośrodek dla bezdomnych swym wyglądem nawiązuje do architektury Kanady. Kaja Lewandowska przygotowała swój projekt pod opieką dr inż. arch. Grażyny Hryncewicz-Lamber.

Czytaj też: Wrocław | Edukacja | Drewno | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: Politechnika Wrocławska, Step Forward