Zarząd Zieleni w Warszawie udostępnił bankomat z darmowymi nasionami kwiatów

Warszawski Zarząd Zieleni bezpłatnie udostępnił mieszkańcom nasiona popularnych kwiatów. W prostych skrzyniach umieszczono nasiona między innymi maku i chabru, które mieszkańcy mogli zabierać do domu. Teraz stołeczni urzędnicy czekają na zdjęcia, na których warszawiacy będą mogli pochwalić się swoimi miejskimi łąkami.

Akcja zakończyła się sukcesem. Po nasiona ustawiała się kolejka warszawiaków, którzy mak pospolity, albo maciejkę mogli sadzić gdziekolwiek chcą. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy udostępnił bankomat z nasionami na początku wiosny. Wtedy pogoda najbardziej sprzyjała nowym nasadzeniom. Miejscy ogrodnicy chcieli w ten sposób zachęcić mieszkańców do wysiewania miejskich łąk. W bankomacie znalazły się nasiona popularnych kwiatów. Wśród nich znalazły się między innymi: mak polny, rumianek pospolity, chaber, maciejka i eszolcja.

Z całej akcji można było korzystać do połowy czerwca. Bankomat miał bardzo prostą formę. Do jego budowy urzędnicy wykorzystali zwykłe skrzynki, obok których zamieszczono nazwy roślin oraz krótką instrukcję. Nasiona najlepiej było posiać na spulchnionej glebie w odstępach co około 25 cm. Następnie ziemię udeptać, podlewać i… czekać, aż łąka wyrośnie.

Łąki kwietne nie są w Warszawie nowością. Pojawiają się w stolicy od trzech lat. W zeszłym roku wysiano takie łąki między innymi w Śródmieściu (na pasach zieleni oddzielających bulwar Grzymały-Siedleckiego od jezdni Wisłostrady), na Woli (przy murze cmentarza żydowskiego między Klifem a ul. Anielewicza) oraz na Ochocie (na trawniku, który rozdziela ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r.).

Takie kwietne łąki są proste w utrzymaniu i świetnie urozmaicają krajobraz. Dodatkowym plusem jest dostarczenie w ten sposób pokarmu pszczołom i innym zapylaczom. Kwietne łąki pomagają też magazynować wodę i pomagają drzewom filtrować powietrze.

Jeśli udało wam się założyć własną kwietną łąkę w mieście nie czekajcie, podzielcie się z nami zdjęciami kolorowych kwiatów.

fot. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły