Budynek mieszkalno-usługowy Angel River we Wrocławiu

Zbigniew Maćków: zrównoważony rozwój tkwi w urbanistyce [WYWIAD]

Zbigniew Maćków już od blisko trzech dekad prowadzi swoją autorską pracownię Maćków Pracownia Projektowa. Niedawno architekt był gościem platformy Future Builders, gdzie opowiadał o przyszłości branży. Jaka jest jego recepta na zrównoważony rozwój? Największą rolę architekt upatruje w urbanistyce!

Future Builders to platforma, która umożliwia wymiany myśli i idei o przyszłości branży architektury. Na specjalnej stronie zebrano wywiady z czołowymi architektami z Polski i zagranicy. Pomysłodawcą powstania Future Builders jest firma Aluprof – jeden z europejskich liderów branży systemów aluminiowych dla budownictwa.  Za nami są już wywiady z Robertem Koniecznym, Przemo Łukasikiem, Zbigniewem Maćkowem, Alvaro Leite Sizą i Bohdanem Zahą. Rozmowy z nimi prowadził dr Piotr Żabicki – architekt i redaktor naczelny magazynu Zawód:Architekt. Zapis wideo z rozmów znajdziecie na stronie future-builders.com.

Rozmówcy platformy Future Builders: Bogdan Zaha, Robert Konieczny, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Álvaro Leite Siza Vieira.

Branża budowlana stoi przed wyzwaniem problemów ekologicznych zmieniającego się świata. Jak stawić im czoła? O swoich pomysłach na rozwiązanie problemu opowiadali rozmówcy Piotra Żabickiego. W ostatnim wywiadzie Zbigniew Maćków tłumaczył, że najlepszym sposobem do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju jest dobra urbanistyka. Przemyślane planowanie osiedli i dzielnic może pozytywnie wpłynąć na spowolnienie zmian. Podał tutaj przykład osiedla WuWa2 Nowe Żerniki we Wrocławiu, które projektował w taki sposób, by było przyjazne środowisku oraz by mieszkańcom zapewnić dostęp do punktów usługowych i handlowych, z których korzystają najczęściej. W ten sposób wiele spraw mogą załatwić bez podróżowania do centrum. Oszczędzają wtedy czas i energię.

Zrównoważony rozwój przede wszystkim tkwi w urbanistyce, w mniejszym stopniu w wiatrakach czy panelach fotowoltaicznych. Największe oszczędności w generowaniu śladu węglowego mamy w decyzjach urbanistycznych. Właśnie takie decyzje urbanistyczne staraliśmy się implementować podczas projektowania osiedla Nowe Żerniki. Osiedle zorganizowano wokół osi urbanistycznej, która jest osią pieszą. Wszystkie usługi powstały w częściach parterowych wzdłuż tej osi, dlatego po codzienne zakupy nie musimy jeździć samochodem. Po prostu można wyjść na krótki spacer, do sklepu, fryzjera, na pocztę – to wszystko jest w pieszym zasięgu. Zastosowaliśmy tam niemal 100 proc. retencję wody deszczowej, która gromadzi się w dwóch zbiornikach. Te rozwiązania to przykłady decyzji urbanistycznych, które pozytywnie wpływają na zrównoważony rozwój – mówi architekt Zbigniew Maćków.

W dalszej części rozmowy architekt podjął temat wymierania ulic w polskich miastach. Ważną w tym rolę ma prawo własności, jednak to miasto wynajmując lokale decyduje o charakterze danej ulicy. Dlaczego jest to ważne? Kwiaciarnia czy księgarnia może nie wygenerować takich przychodów, aby móc się utrzymać w atrakcyjnej lokalizacji. W takich przypadkach miasto powinno dobierać najemców w taki sposób, aby urozmaicić usługi dostępne na ulicy, nie ograniczając się wyłącznie do wynajmowania powierzchni najdroższym biznesom.

Miasta powinny uczyć się tego, jak organizować przestrzenie na wzór najlepszych miast europejskich. Aby to osiągnąć są dwa narzędzia – albo własność prywatna, albo fiskalizm. Włodarze mogą wpływać na charakter przestrzeni odpowiednimi podatkami, na przykład księgarnie będą miały niższy podatek, a filia banku większy – jednak to skomplikowany sposób. Wydaje mi się, że narzędzie własności jest tutaj łatwiejsze w użyciu. Przykładem jest osiedle Mieszkaj w Mieście w Krakowie projektu Medusa Group. Deweloper, który je zbudował nie sprzedawał lokali w parterach przypadkowo. Dobiera najemców do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Rozmawia z potencjalnym najemcą i ustala taki poziom czynszu, który pozwoli mu funkcjonować w tym miejscu. Deweloper zadowala się niższymi wpływami, ale ma zadowolenie mieszkańców i sukces wizerunkowy. Właśnie tak powinny działać miasta – dodaje Zbigniew Maćków.

To tylko niektóre poruszone w rozmowie wątki. Co Zbigniew Maćków myśli o zazielenieniu placu Nowy Targ we Wrocławiu? O tym dowiecie się z dalszej części wywiadu. Wszystkie rozmowy w formie wideo dostępne są bezpłatnie na stronie www.future-builders.com.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Urbanistyka | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Future Builders