Jednorodzinny dom ozdobiony starymi cegłami to marzenie wielu ludzi. W mieście Dobříš w Czechach architekt Michal Karnet przebudował stare zabudowania, tworząc w pełni funkcjonalny dom dla rodziny. Dom zbudowany w starej stodole łączy historię z teraźniejszością.
Wybór działki nie był dziełem przypadku. Para inwestorów postanowiła kupić teren ze starą kamienną stodołą, który sąsiaduje z ogrodem ich babci. Chcieli zamieszkać blisko seniorki i umożliwić dzieciom częste odwiedziny babci przez tajne przejście w płocie. Po zakupie działki zastanawiali się, czy zachować stare zabudowania. Nie chcieli jednak wykonać rekonstrukcji stodoły, dlatego swój wymarzony dom zbudowali w środku. Ceglane ściany stały się więc otoczką dla nowego budynku.
Wykonanie projektu domu inwestorzy powierzyli pracowni Karnet architekti. Wewnątrz stodoły umieszczono prefabrykowany dom z drewna. Jego układ został dostosowany do pierwotnej zabudowy oraz dużych otworów. Stara stodoła z początku XX wieku stała się teraz częścią opowieści, gdzie stare przeplata się z nowym.
Z budową domu wiązała się konieczność odnowienia ceglano-kamiennej skorupy. Kamienne ściany są pozbawione fundamentów, dlatego zostały ustabilizowane betonową nakładką. Zdjęto stary dach i odtworzono oryginalne otwory wentylacyjne. Ze względu na zły stan techniczny wewnętrzna pionowa ściana wzmacniająca musiała zostać zastąpiona konstrukcją stalową wyginającą się nad przejściem w części północnej. Nowa płyta fundamentowa została umieszczona wewnątrz budynku z wystarczającym prześwitem, aby nie naruszyć kamiennych ścian.
Stodoła dzieli działkę na dwie połowy, tworząc dwa ogrody o różnych cechach, czy to pod względem prywatności, czy pory dnia, kiedy pada na nie bezpośrednie światło słoneczne. Każda połowa oferuje inny sposób użytkowania, czy to do relaksu, czy do celów praktycznych, co okazało się kluczowe dla układu wstawionej drewnianej konstrukcji.
Dzięki ekspozycji domu na różne strony świata, we wnętrzu jest jasno. Poranne promienie wpadają przez okna wychodzące na wschód do pokoi dzieci i sypialni na piętrze, która obejmuje również dwie łazienki i gabinet połączony z pokojem gościnnym i małą siłownię. Nad przejściem na piętrze powstał duży taras. Wspólna część dzienna została połączona z kuchnią i jadalnią, co pozwala rodzinie pozostać w stałym kontakcie. Na parterze znajduje się również łazienka techniczna. W sumie powierzchnia użytkowa domu wynosi 287 m kw.
projekt: Karnet architekti, karnet.archi
zdjęcia: Petr Polák, petrpolakstudio.cz
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Metamorfoza | Cegła | Modernizm | Styl loftowy we wnętrzach | whiteMAD na Instagramie