Letniskowy dom na wsi to projekt, który przygotował architekt João Mendes Ribeiro, który prowadzi swoją autorską pracownię architektoniczną.

Letniskowy dom zbudowany został we wsi Valeflor w Portugalii. Jego powierzchnia to zaledwie 25 m kw. Architekt określił swój projekt mianem Domu kasztanowego. To z powodu bliskości drzew – w pobliżu rośnie mnóstwo kasztanowców i dębów. Dom zbudowano pod jednym z takich drzew, którego pień stał się elementem dekoracyjnym widocznym z wnętrza budynku.

Projektując budynek architekt chciał w jak najmniejszym stopniu ingerować w przyrodę. Udało się. W efekcie powstała mała kostka, którą duży kasztanowiec zdaje się osłaniać. W budynku nie zabrakło dużych przeszkleń, przez które doskonale widać przyrodę.

Przestrzeń wewnątrz jest niewielka, ale zdecydowanie wystarczy, by spędzić tu wolny czas w kilka osób. Architekt podzielił wnętrze na dwie części. Pierwszą stanowią mała kuchnia, prysznic i toaleta, z kolei część dzienna to sypialnia i dodatkowe łóżko na antresoli. Wprawdzie nie ma tu tarasu, ale kto by spędzał całe dnie w budynku, mając taką przyrodę na wyciągnięcie ręki?

letniskowy dom na wsi

Dom zbudowano z drewna sosnowego, wnętrze wypełniono dużymi płytami OSB. Płyty pokrywają zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną konstrukcję drewnianą. Pomiędzy nimi umieszczono warstwę izolacyjną. Ile kosztuje taki domek? Właściciele zdradzają, że jego budowa pochłonęła średni 2 tysiące euro za 1 m kw.

Letniskowy dom na wsi został nominowany do nowej edycji konkursu Mies van der Rohe Award, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Domek letniskowy | Portugalia | Szkło | Podróże

fot. José Campos, źródło: EUMies Award