letniskowy dom na wsi

Zbudowali go pod drzewem. Letniskowy dom na wsi

Letniskowy dom na wsi to projekt, który przygotował architekt João Mendes Ribeiro, który prowadzi swoją autorską pracownię architektoniczną.

Letniskowy dom zbudowany został we wsi Valeflor w Portugalii. Jego powierzchnia to zaledwie 25 m kw. Architekt określił swój projekt mianem Domu kasztanowego. To z powodu bliskości drzew – w pobliżu rośnie mnóstwo kasztanowców i dębów. Dom zbudowano pod jednym z takich drzew, którego pień stał się elementem dekoracyjnym widocznym z wnętrza budynku.

Projektując budynek architekt chciał w jak najmniejszym stopniu ingerować w przyrodę. Udało się. W efekcie powstała mała kostka, którą duży kasztanowiec zdaje się osłaniać. W budynku nie zabrakło dużych przeszkleń, przez które doskonale widać przyrodę.

Przestrzeń wewnątrz jest niewielka, ale zdecydowanie wystarczy, by spędzić tu wolny czas w kilka osób. Architekt podzielił wnętrze na dwie części. Pierwszą stanowią mała kuchnia, prysznic i toaleta, z kolei część dzienna to sypialnia i dodatkowe łóżko na antresoli. Wprawdzie nie ma tu tarasu, ale kto by spędzał całe dnie w budynku, mając taką przyrodę na wyciągnięcie ręki?

letniskowy dom na wsi


Dom zbudowano z drewna sosnowego, wnętrze wypełniono dużymi płytami OSB. Płyty pokrywają zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną konstrukcję drewnianą. Pomiędzy nimi umieszczono warstwę izolacyjną. Ile kosztuje taki domek? Właściciele zdradzają, że jego budowa pochłonęła średni 2 tysiące euro za 1 m kw.

Letniskowy dom na wsi został nominowany do nowej edycji konkursu Mies van der Rohe Award, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Domek letniskowy | Portugalia | Szkło | Podróże

fot. José Campos, źródło: EUMies Award

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły