Zbudowali go pod Poznaniem. Dom z basenem w Suchym Lesie

Dom z basenem zaprojektował zespół architektów z pracowni mode:lina we współpracy z Pracownią Architektoniczną Poznań-Projekt i Pracownią Projektową Jacek Kryske.

Architekci nazwali swój projekt “Slab House”. To nawiązanie do kluczowego elementu konstrukcyjnego budynku – betonowej płyty stropowej. Dom zbudowano w październiku 2020 r. w Suchym Lesie pod Poznaniem, na jednym ze wzgórz otaczających miasto. Nachylenie terenu początkowo jawiło się jako problem, jednak architekci wybrnęli z tego w świetny sposób.

Rozwiązaniem dla kształtu działki okazał się pomysł przypominający zabawę klockami LEGO. Trzy poziomy budynku zostały oddzielone od siebie równymi płytami przypominającymi płytki konstrukcyjne popularnych klocków. Na najniższym poziomie znajduje się część techniczna budynku wraz z garażem. Poziom ten został przykryty płytą konstrukcyjną, dającą swobodną możliwość w planowaniu wyższego piętra.

Poziom pierwszy został zaplanowany w oparciu o pięć kubików kryjących w sobie garderobę, pokój dla gości, łazienkę, część techniczną z kuchnią i kominek.

Dom z basenem


Przestrzenie pomiędzy kubikami zostały przeszklone tworząc część dzienną wraz z jadalnią. Pozostała część płyty w naturalny sposób tworzy taras dla poziomu pierwszego. Analogicznie poziom pierwszy od drugiego został oddzielony drugą płytą konstrukcyjną, na której tym razem zostały postawione dwa “domki”. Jeden z nich kryje w sobie sypialnię właścicieli z garderobą i łazienką, a drugi pokoje dziecięce i antresolę nad częścią dzienną. W sumie powierzchnia domu to 250 m kw.

Przyjemnie będzie tu również latem. Dom z basenem ma także duże tarasy widokowe, z których dobrze widać Poznań.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Architektura | Polska | Modelina

fot. Patryk Lewiński , źródło: mode:lina™