Zbudowali go przy pastwisku. Jednorodzinny dom w Wielkopolsce

To przykład minimalistycznej architektury, która została osadzona wśród zieleni. Dom jednorodzinny znajduje się w Wielkopolsce, jego projekt przygotowali architekci Roderyk Milik i Mateusz Jóźwiak z pracowni RMK.A.

Dom zlokalizowany został na malowniczym obszarze Wielkopolskiej Krainy Stu Jezior, w pobliżu wiele jest wzgórz, łąk, pastwisk i lasów. To miejsce wręcz stworzone do błogiego odpoczynku, ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku. Na początku architekci zastali tam niewielki domek typu Brda. Był to pierwszy domek inwestorów, który z biegiem lat oddali młodszemu pokoleniu. Zapragnęli większego budynku, w którym będą mogli zatrzymać się na dłużej.

Dzięki otoczeniu wioski wzgórzami, działka posiada szerokie otwarcia widokowe. Topografia terenu charakteryzuje się znacznym pofałdowaniem, co dało szereg możliwości projektowych i znalazło odwzorowanie w bryle budynku.

Obiekt wpisuje się w istniejącą zieleń, która posadzona własnoręcznie przez Inwestorów od kilkunastu lat rośnie na działce. Od strony wschodniej budynek graniczy z rozległymi pastwiskami, polami i łąkami, które stały się inspiracją dla organizacji wnętrza i samej bryły w budynku. Pokój dzienny i antresola zostały wyposażone w największe okna, tak aby w maksymalnym stopniu powiązać je z otoczeniem – opisują autorzy projektu.

Projektując dom architekci postawili na funkcjonalność. Kształt domu wynika z połączenia kubatury efektywnego wnętrza parteru i antresoli, z której rozpościera się widok na pasące się w pobliżu owce. Parter zaprojektowany został na dwóch wysokościach, tak aby poziomy budynku dopasować do przyległego terenu. Charakterystycznym elementem budynku jest spiętrzenie fragmentu bryły, które jest widoczne z daleka.

Dom zbudowany został w technologii lekkiego szkieletu drewnianego. W elewacji projektanci postawili na minimalizm i wykorzystali blachę trapezową. Ciemna kolorystyka elewacji stanowi tło dla roślinności, a pionowe ułożenie blachy tworzy ciekawą artykulację.

„Dom przy pastwisku” ma charakterystyczne przeszklenia, większe – „krajobrazowe” zlokalizowane w części antresoli oraz na narożniku domu – z ekspozycją na przydomową zieleń oraz mniejsze przeszklenia „techniczne” – kadrujące w określony sposób otoczenie – dodają autorzy projektu.

Strefa dzienna, sypialnia i łazienka dla gości znajduje się na parterze. Na antresoli zbudowano główną sypialnię. Na etapie aranżacji wnętrz zdecydowano się na zmianę. Zamiast klasycznego łóżka na antresoli umieszczono zwykły materac. W ten sposób zyskano więcej przestrzeni do uprawiania jogi i kontemplacji.

Jasne wnętrze budynku kontrastuje z ciemną elewacją. Przestrzeń wizualnie ociepla sklejka z drzew liściastych. Białe ściany i sufity rozświetlają pomieszczenia i odbijają naturalne światło. Większa część budynku zachowana jest w stonowanej kolorystyce i tylko w akcentach została przełamana kolorowymi motywami. Widać to w meblach kuchennych, oświetleniu oraz balustradzie antresoli, która wykonana została z blachy perforowanej. Z budynku można korzystać nie tylko latem. W chłodne wieczory domownicy często korzystają z kominka.

projekt: RMK.A – Roderyk Milik, Mateusz Jóźwiak 

zdjęcia: Przemysław Turlej

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Poznań | Minimalizm | Elewacja | Polecane | whiteMAD na Instagramie