Zbudowali go w Poznaniu. Oto najpiękniejszy dom w Polsce

Najpiękniejszy jednorodzinny dom w Polsce zaprojektowali architekci z pracowni PL.architekci. Budynek znajduje się w Poznaniu i niedawno zdobył główną nagrodę w kategorii Dom Jednorodzinny w konkursie Nagroda Roku SARP 2021.

To najstarsza nagroda architektoniczna w Polsce przyznawana już od lat 80. XX wieku. Dom Rozcięty zaprojektowany został dla czteroosobowej rodziny na dość małej działce przy ulicy z zabudową z lat 70. i 80. XX wieku w Poznaniu. Inwestorzy przez wiele lat mieszkali za granicą w słonecznej Hiszpanii (co również okazało się kluczowe przy projekcie domu) i w końcu postanowili osiedlić się w Polsce. Chcieli domu pełnego światła ale równocześnie, by dawał on im intymność i przytulność. Z samego założenia inwestorzy oczekiwali domu bardzo dopracowanego w minimalistycznych detalach – ale również bardzo skromnego w wyrazie. Jak sami podkreślali, nie zależało im na wycieczkach studentów architektury.

Sporym wyzwaniem dla architektów było zmieszczenie oczekiwanych funkcji na małej działce. Warunki zabudowy nakazywały także zabudową wzdłuż obowiązującej linii zabudowy oddalanej 5m od granicy działki, chodnika i dość ruchliwej ulicy. I tu pojawił się konflikt – otwarcie na słońce to również otwarcie na wzrok przechodniów i hałas z ulicy.

Architekci zaprojektowali dom, który niweluje te niedogodności. Wykorzystane rozwiązania doskonale widać wewnątrz. Bryła została rozcięta biegnącym przez całą długość świetlikiem o szerokości 2,5m, który rozświetla przez cały dzień zarówno piętro jaki parter przy zachowaniu pożądanej intymności. Dom, mimo że otwarty oknami głównie od północy jest pełen światła! Świetlik formalnie dzieli również piętro na część rodziców i dostępną przez kładkę część dzieci. Otwarcie takie również ułatwia komunikację między domownikami znajdującymi się na różnych poziomach.

Zespół projektantów postawił na prostą i skromną bryłę, którą z zewnątrz pokrywają płytki ceramiczne o wydłużonym kształcie. Ich porowata struktura ożywia elewacje i staje się tłem do gry cieni padających z drzew. Okna osadzone zostały w licu ściany od strony wewnętrzne, przez co wnęki okienne zyskały dodatkową głębię. I tu pojawia się element praktyczny – jak czyścić tak duże powierzchnie ze szkła? Na szczęście właściciele nie muszą zamawiać usług specjalnej ekipy. Loggie o głębokości 50 cm umożliwiają mycie dużych przeszkleń bez pomocy fachowców.

Elementem porządkującym i organizującym wnętrze domu jest konstrukcyjne rozcięcie bryły wraz ze świetlikiem. To one nadają wnętrzu cały charakter. Biegnąca po skosie ścina od świetlika do sufitu parteru nie tylko dodaje dynamizmu, ale wydłuża naturalne doświetlenie parteru. Duża zabudowa na parterze wykończona okładziną dębową kryje w sobie klatkę schodową, wc, zabudowy kuchenne i windę towarową (ze względu na częste podróże inwestorów – ułatwia ona transport bagażu do garażu podziemnego czy tez zakupów do kuchni).


W całym domu zaprojektowano dużo szaf i schowków ukrytych za licznymi okładzinami dębowymi czy z frezowanymi panelami mdf, eksponując tylko wybrane przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu dom jest nie tylko funkcjonalny ale i łatwy w utrzymaniu porządku. W tym domu nie ma przypadku: wszystkie okładziny, zabudowy, linie sufitu czy ścian są ze sobą precyzyjnie dopasowane i połączone, tworząc minimalistyczne detale i harmonię: architektury, wnętrza i światła… z codziennym życiem mieszkańców.

Zespół architektów z biura projektowego PL.architekci postawił sobie za cel, aby na pierwszym miejscu postawić człowieka i jego potrzeby, rodziny mającej zamieszkać w wymarzonym domu. Dlatego też uwzględniając szczegółowy wywiad z inwestorem wykorzystali dostępną, ograniczoną przestrzeń i otoczenie, aby sprostać oczekiwaniom inwestora. Jury doceniło niestandardowe podejście do projektu i zaprojektowanie nietuzinkowego rozcięcia, podziału budynku poprzez szeroki świetlik biegnący przez całą bryłę budynku zapewniając światło dzienne na każdej kondygnacji mieszkalnej. Rozwiązanie to pozwoliło na ograniczenie otworów okiennych od strony ruchliwej ulicy zapewniając komfort i intymność mieszkańców. Dodatkowo zaprojektowanie komunikacji wewnętrznej w budynku w postaci kładki pozwoliło wyraźnie rozdzielić funkcje budynku jednocześnie zapewniając komfortową i szybką komunikację pomiędzy właściwymi funkcjami budynku. Świetlik, kładka, bryła budynku oraz okładzina elewacji nadają wyjątkowy charakter budynkowi, któremu zapewnią ponad-czasowość projektowi. Dom Rozcięty jest intersujący architektonicznie teraz i będzie interesujący za wiele lat – czytamy w uzasadnieniu Jury konkursu Nagroda Roku SARP 2021.

Co ciekawe, zespół PL.architekci wygrał konkurs SARP również w poprzednim roku! Dom Rozcięty ich projektu jest też nominowany do Nagrody Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro oraz do nagrody NAWW organizowanej przez SARP – Poznań.

Autorzy: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, zespół: Agnieszka Jurenko, Monika Kuszyńska
Architektura wnętrz: PL.architekci
Architektura krajobrazu: PL.architekci
Konstrukcja: Mikołaj Kujath

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Poznań | Minimalizm | PL.Architekci | whiteMAD na Instagramie

fot. Tom Kurek, źródło: PL.architekci