Zbudowali go w Pradze. Nowy dom w starym ogrodzie

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni kaa-studio. Nowy dom stanął w środku ogrodu – z każdej strony otacza go przyroda.

Dom zaprojektowali Kamila Holubcová oraz Antonín Holubec, którzy prowadzą swoją autorską pracownię projektową kaa-studio. Architekci chcieli, aby budynek łagodnie wpasował się w otoczenie, a domownikom umożliwił korzystanie z atrakcji, jakie dostarcza otoczenie starego ogrodu, dlatego nowy dom został mocno przeszklony.

W środku powstała przestrzeń dla czterech osób. Rodzice, którzy na co dzień pracują w biurze w centrum Pragi pragnęli, by dom zbudowany został z wykorzystaniem maksymalnie dużej ilości naturalnych materiałów oraz dawał poczucie intymności. Część dla dzieci musiała być oddzielona od strefy dla rodziców, dlatego architekci zaplanowali ją na piętrze.

Architekci skupili większość funkcji budynku pod dachem. Doskonale widać to na przykładzie tarasu, który jest nieodłącznym elementem budynku i mieszkańcom umożliwia korzystanie z niego nawet w deszczowe dni.

nowy dom


Staraliśmy się postawić dom na działce jak najwyżej, aby z domu uzyskać jak najlepsze widoki na okolicę. Braliśmy pod uwagę również sąsiednie zabudowania i mieliśmy na uwadze widok na stare drzewa – wspominają architekci.

Takie ustawienie budynku umożliwiło podzielenie ogrodu na dwie części. Pierwszy – południowy stanowi słoneczny sad, a drugi – północny to zacieniony zagajnik, lubiany przez domowników zwłaszcza w upalne dni. Co ciekawe, zielony jest także dach budynku. Posadzono tam kwiaty, które uwielbiają motyle. Właściciele zbudowali też saunę – umieszczono ją w specjalnej altanie w ogrodzie.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Drewno

fot. BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)