kościół z cegły

Zbudowali kościół z cegły. W środku działa też dom kultury

Nietypowy kościół z cegły zaprojektowali architekci z pracowni Einar Dahle Arkitekter i Hille Melbye Arkitekter. Budynek rywalizuje w tegorocznej edycji konkursu Wienerberger Brick Award o tytuł najlepszego ceglanego budynku na świecie.

Kościół z cegły znajduje się w mieście Spikkestad w Norwegii. Konkurs na jego projekt ogłoszono już w 2014 r. Zwyciężyła wtedy propozycja dwóch pracowni Einar Dahle Arkitekter i Hille Melbye Arkitekter. Architekci przygotowali projekt ceglanego budynku, który pod jednym dachem skrywa wiele funkcji. Kościół nazwano “Teglen”, co w języku norweskim oznacza “cegłę”. W sumie jego powierzchnia to 1450 m kw.

Nazwa budynku nie jest przypadkowa. Cegła to główny materiał, który zdobi obiekt z każdej strony i dobrze wpływa na odbiór prostego gmachu. Architekci nadali kościołowi prosty i surowy kształt. Front stanowi ogromna ściana, która w tylnej części skrywa niższy fragment budynku. Część podziemna została podcięta i mocno przeszklona, zachęcając mieszkańców do częstych odwiedzin budynku. Ten ostatni zabieg sprawił, że masywna, ceglana bryła jest przyjemniejsza w odbiorze i wizualnie nabrała lekkości.

W środku znajduje się sala konsekrowana do nabożeństw chrześcijańskich. W budynku jest też mniejsze pomieszczenie, neutralne wyznaniowo, w którym można organizować inne ceremonie. Dodatkowo budynek działa jak dom kultury. Mieszkańcy mogą tu korzystać z salek warsztatowych i uczestniczyć w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Dodatkowo można tu przyjść na kawę czy załatwić urzędowe sprawy – część pomieszczeń wynajmuje urząd miasta.

kościół z cegły


Kościół z cegły projektu Einar Dahle Architects MNAL oraz Hille Melbye Architects AS walczy o tytuł najlepszego obiektu z cegły w konkursie Wienerberger Brick Award 2020. Budynek zgłoszony został do kategorii obiektów użyteczności publicznej (Sharing Public Spaces). Finał konkursu już niebawem – 23 września. W tym roku wyjątkowo wydarzenie odbędzie się online. Transmisję będzie można śledzić na żywo wchodząc na oficjalną stronę www.brickaward.com.

W zestawieniu najlepszych 50 budynków z cegły Polskę reprezentuje projekt Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe, który zdobył Grand Prix w lokalnej, polskiej edycji konkursu. O polskim budynku przeczytacie w naszym artykule TUTAJ.

Czytaj też: Cegła | Biblioteka  | Historia | Renowacja

fot. Jiri Havran, źródło: materiały prasowe Wienerberger Brick Award