miasto dla dzieci

Zbudowali miasto dla dzieci. Tu wszystko zostało zminiaturyzowane!

Miasto dla dzieci powstało w chińskim centrum handlowym Shenzhen Neobio Family Park w mieście Shenzhen w południowo-wschodnich Chinach. Ideą stojącą za stworzeniem tego wyjątkowego miejsca, była chęć zminiaturyzowania prawdziwego świata do rozmiarów i potrzeb najmłodszych.

Shenzhen Neobio Family Park to jedno z największych i najnowocześniejszych centrów handlowych w Chinach. Inwestor zaprosił do współpracy biuro projektowe Studio X+ Living, którego zadaniem było zaaranżowanie strefy przeznaczonej dla dzieci, która nie tylko przyciągnie najmłodszych klientów, ale także pozwoli rodzicom spokojnie zrobić zakupy w czasie, gdy ich pociechy bawią się pod okiem profesjonalnych opiekunów. Architekci ze Studio X+ Living zaproponowali stworzenie zminiaturyzowanego, pełnego kolorów miasta, które zostało w pełni dopasowane do potrzeb i zainteresowań dzieci. Podłoga pokryta miękką gumą zmieniła się w olbrzymią siatkę dróg, ulic, chodników i przejść dla pieszych, na której poruszają się niewielkie samochody napędzane za pomocą pedałów. Przy ulicach stanęły stylizowane na dziecięce standardy sklepy z ubraniami, restauracje, a nawet kliniki dentystyczne, warsztaty samochodowe czy przychodnie lekarskie, w których dzieci mogą bawić się w „udawanie” dorosłych. Na wyższych kondygnacjach miasta dla dzieci powstały małpie gaje, wąskie korytarze, sale z trampolinami, czy zjeżdżalnie zakończone basenami pełnymi kolorowych piłek.

Według architektów, miasto dla dzieci ma pobudzać dziecięcą kreatywność, a jednocześnie tłumaczyć realia świata dorosłych w sposób humorystyczny i przystępny dla dzieci. Miasto dla dzieci zachęca również do wspólnego poznawania zasad funkcjonowania miast i całego społeczeństwa.

źródło: designboom.com
zdjęcia: Shao Feng.