zielone przystanki
ulica Poznańska

Zbudowali zielone przystanki. Niewielki Nowy Tomyśl pokazał, jak to się robi

Zielone przystanki w Nowym Tomyślu są częścią ścieżki edukacyjnej. To konstrukcje ozdobione drewnem i obsadzone roślinnością. W ich wnętrzu zamontowano tablice edukacyjne poświęcone ochronie środowiska.

Miasto zdecydowało się na montaż zielonych przystanków, aby podnieść świadomość ekologiczną wśród mieszkańców. Z treścią edukacyjnych tablic wewnątrz wiat będzie mogło zapoznać się możliwie dużo osób, które nowe informacje zdobędą czekając na przyjazd autobusu. Na tablicach zamieszczono informacje na temat prawidłowego segregowania odpadów, zanieczyszczenia powietrza i wskazówki, jak żyć ekologicznie.

W sumie powstały trzy zielone przystanki. Wiaty zostały ustawione na Placu Niepodległości, przy ulicy Stanisława Musiała oraz przy ulicy Poznańskiej. To konstrukcje wykonane z metalu, szkła i drewna. Wiaty mają specjalne miejsca na donice, w których rosną rośliny. Te ostatnie rosną też na dachach wiat.

zielone przystanki
ulica Musiała

Trend na zielone przystanki w Polsce rozpoczął się kilka lat temu. Wtedy po raz pierwszy pokazywaliśmy przykłady z takich miast jak: Białystok (czytaj TUTAJ), Kalisz (czytaj TUTAJ) czy wiatę z zielonym dachem w Warszawie (czytaj TUTAJ). Teraz do grona tych miast dołączył położony w Wielkopolsce Nowy Tomyśl.

Inwestycję w Nowym Tomyślu zrealizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Całkowity koszt realizacji trzech wiat to nieco ponad 122 tysiące złotych. Za projekt i wykonanie przystanków odpowiada firma Piotr Raczkowiak Usługi Ciesielsko-Stolarskie.

Czytaj też: Komunikacja miejska | Meble miejskie | Ekologia | Drewno | whiteMAD na Instagramie

zdjęcia na wyłączność whiteMAD.pl, źródło: UM Nowy Tomyśl