Zbudowały sobie drewniany dom, o którym marzyły od lat

Pochodzący z Japonii architekt Issei Suma postanowił zaprojektować drewniany dom o sympatycznej nazwie Jikka. Zamieszkała w nim para przyjaciółek, które niedawno przeszły na emeryturę.

Emerytura w Japonii to zasłużony czas odpoczynku po wielu latach ciężkiej pracy. Długo czekała na to para dwóch przyjaciółek, które postanowiły wyprowadzić się z dużego miasta i zamieszkać blisko natury. Seniorki znalazły idealną działkę na zboczu gór, w malowniczej części prefektury Shizuoka.

Ich dom swym kształtem przypomina pięć rozstawionych obok siebie namiotów, jednak wszystkie zostały ze sobą połączone. Każdy z drewnianych “stożków” skrywa inną funkcję. W dwóch znalazły się sypialnie, w innym strefa dzienna z kuchnią, łazienką i toaletą. W jednym z namiotów udało się nawet zmieścić basen, który ma kształt spirali – dzięki temu korzystać mogą z niego osoby z niepełnosprawnościami. Wszystkie pomieszczenia pozbawione są schodów oraz progów, to ułatwia komunikację wewnątrz.

Słowo “jikka” można tłumaczyć jako “dom rodziców”. Drewniany dom jest jak swego rodzaju dom starości. Lokatorki mogą zapraszać tu przyjaciół i być może zamieszkać w większym gronie.


Drewniane elementy elewacji nie zostały jednak powtórzone wewnątrz. W pomieszczeniach rządzi bowiem architektoniczny beton. W sumie powierzchnia tego nietypowego domu wynosi 100 m kw. Poszczególne “namioty” zbudowane zostały na planie kwadratu i połączone ze sobą.

Oczywiście mieszkające tam seniorki nie pozostały bez opieki. Czasami jej potrzebują, dlatego w sympatycznych domkach mieszkają też ich opiekunowie.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Drewno | Japonia | whiteMAD na Instagramie

zdjęcia: www.isseisuma.com