Zbuduj Gdańsk z papieru. Miniatury gdańskiej architektury do składania

“Kolekcja miejska” to seria papierowych form, z których można złożyć charakterystyczne dla Gdańska obiekty. Kolekcja trafiła do sprzedaży w sklepie Instytutu Kultury Miejskiej. Gdańsk z papieru to dobra zabawa nie tylko dla fanów architektury.

Zestaw papierowych plansz pozwala złożyć 11 charakterystycznych dla Gdańska obiektów architektonicznych. W śród nich są zarówno budynki jak i elementy infrastruktury stoczniowej. Gdańsk z papieru pozwala złożyć blok z muralem, kultowy falowiec, kamieniczki, gmach Politechniki Gdańskiej, biurowiec Zieleniak, stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, Kościół świętego Jana, dźwig stoczniowy i statki.

Miniaturki starają się oddać charakter przedstawianych obiektów. Przykładem jest kamienica z Głównego Miasta, którą pomalowano w elementy przypominające oryginał.


W każdym zestawie umieszczono instrukcję, która ułatwi złożenie miniatur w przestrzenne obiekty. Co ciekawe, elementy zaprojektowano w taki sposób, aby po zakończeniu zabawy można było przywrócić modele z powrotem do płaskiej postaci. Następnie taki Gdańsk z papieru można ponownie przechowywać w załączonej tekturowej teczce aż do kolejnej zabawy.

Zestaw elementów kosztuje 29 złotych. Za koncepcję “Kolekcji miejskiej” oraz warstwę tekstową odpowiada Martyna Groth. Z kolei projekty obiektów i ilustracje przygotował Robert Czajka. Projekt konsultowano z Aleksandrą Szymańską.

Czytaj też: Ciekawostki | Blok | Gdańsk | Dzieci | whiteMAD na Instagramie

źródło: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku