Zbudują leśne miasto przyszłości. Będzie inteligentne i z siedmioma milionami roślin

Włoski architekt Stefano Boeri rozwinął swoją koncepcję wertykalnego lasu. Tym razem zaprojektował zielone miasto przyszłości, które powstanie na przedmieściach Cancún w Meksyku.

Miasto zbudowane zostanie na działce, na której wcześniej powstać miało gigantyczne centrum handlowe. Za kilkanaście lat zamieszka tutaj 130 tysięcy osób, które będą mogły na własnej skórze przekonać się, co znaczy życie w inteligentnym mieście.

Całkowita wielkość powierzchni miasta wyniesie 541 hektarów, z czego aż 400 hektarów zajmą tereny zielone. Składać się będą z ponad 7 milionów roślin. Średnio na każdego mieszkańca przypadną 2,3 drzewa. Roślinność do miasta została starannie wybrana przez botanika i architektkę krajobrazu Laurę Gatti, która zaproponowała 400 różnych gatunków roślin. Drzewa, krzewy i kwiaty pojawią się nie tylko w parkach. Architekt przewiduje, że pokryją dachy i fasady budynków, zwiększając w ten sposób wydajność energetyczną całego miasta. Obliczenia wskazują, że Smart Forest City pochłonie rocznie 116 tysięcy ton dwutlenku węgla, a wyemituje do atmosfery jedynie 6 ton.

Samo miasto nie będzie typowym miejscem do życia. Projektant wskazuje tutaj na misję, która przyświeca projektowi – Smart Forest City stanie się miejscem do badań naukowych, przeprowadzania testów, w ramach których meksykańscy studenci będą mogli wymyślać sposoby walki ze zmianami klimatu na wielu płaszczyznach. Wśród nich znajdą się zagadnienia związane z odbudową raf koralowych, rozwojem rolnictwa, robotyką, mobilnością i inteligentnymi miastami.


Stefano Boeri tak zaprojektował miasto, aby było całkowicie samowystarczalne w zakresie produkcji energii i żywności. Stąd infrastruktura w postaci paneli słonecznych, które otoczą miasto i pola uprawne, podłączone do systemu nawadniania, podnoszącego wydajność upraw.

Miast ma być przyjazne mieszkańcom. Samochody będzie można pozostawić na parkingach na obrzeżach, a po samym mieście poruszać się korzystając z elektrycznych środków transportu. Dokładna data rozpoczęcia budowy nie jest jeszcze znana. Zadecydują o tym władze regionu.

źródło: Stefano Boeri Architects