Zburzyli autostradę, by odsłonić kanał. To najlepsza przestrzeń publiczna w Europie!

Ta historia pokazuje, że nawet zurbanizowane centrum miasta może stać się atrakcyjną, zieloną przestrzenią. Najlepsza przestrzeń publiczna w Europie znajduje się w Utrechcie w Holandii. Projekt zmian przygotowali architekci z pracowni OKRA landschapsarchitecten.

Realizacja zwyciężyła w konkursie European Prize for Urban Public Space 2022, który organizowany jest przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie. To najważniejszy konkurs, który wyróżnia przestrzenie publiczne w Europie, będące przykładem dobrych praktyk w projektowaniu wspólnych przestrzeni.

Członków jury zachwyciła odbudowa kanału Catharijnesingel, który wcześniej ukryty był pod ulicą w centrum miasta. Realizacja projektu była podzielona na kilka etapów, a nagrodzono ostatni z nich. Najlepsza przestrzeń publiczna w Europie to teraz kanał zatopiony w zieleni, miejsce samochodów zajęły łodzie, którymi rekreacyjnie pływają mieszkańcy.


Utrecht to liczące nieco ponad 300 tysięcy mieszkańców miasto w środkowej Holandii. Autostrada, która biegła w centrum miasta została zamknięta w 2010 roku. Lokalne władze postanowiły odsłonić biegnący pod powierzchnią drogi kanał, by stworzyć zieloną aleję. Kanał częściowo płynie pod zabudowaniami – przepływa między innymi pod centrum handlowym Hoog Catharijne, którego szklana podłoga umożliwia podpatrywanie pływających poniżej łodzi. W sumie przebudowany kanał ma 1,7 km długości.

Tak miejsce wyglądało jeszcze kilka lat temu:

Nagroda European Prize for Urban Public Space przyznawana jest co dwa lata. Szansę na nagrodę mają projekty zrealizowane w Europie. Najbardziej punktowane są projekty, które pozytywnie wpływają na ochronę przestrzeni zielonych. W edycji za 2022 r. rywalizowało 328 realizacji z 35 państw w Europie. W gronie 25 najlepszych przestrzeni znalazły się trzy projekty z Polski. To Ogrody Anny (projektu medusa group), Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku (MWArchitekci), targowisko Bakalarska w Warszawie (projekt: Aleksandra Wasilkowska).

fot. OKRA Landschapsarchitecten

Czytaj też: Ekologia | Place, Skwery, Parki  | Urbanistyka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie