„ZBYT DOBRE, BY JE MARNOWAĆ” drewniana instalacja na MILAN DESIGN WEEK 2017

Od 3 do 15 kwietnia br. na wystawie Material Immaterial magazynu Interni podczas Salone del Mobile w Mediolanie można oglądać wyjątkową instalację interaktywną, o nazwie „Too Good To Waste”. Jest ona efektem współpracy Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) z architekt Benedettą Tagliabue ze studia Miralles Tagliabue EMBT i firmą Benchmark.

Na odważną drewnianą instalację składają się cztery odrębne, wyjątkowe elementy, owinięte wokół monumentalnych filarów wejścia do audytorium Uniwersytetu w Mediolanie. Konstrukcja jest próbą przeprojektowania renesansowej architektury dziedzińca,  zaprojektowanego przez słynnego architekta Filarete, ozdobionego licznymi ornamentami i postaciami ludzkimi, wyłaniającymi się ze ścian.

Chcieliśmy odtworzyć koncepcję dziedzińca w nowoczesny, a jednocześnie zabawny sposób, projektując ścianę pełną niespodzianek. Mamy nadzieję, że zwiedzający – zaskoczeni instalacją – będą chcieli wchodzić z nią w interakcję, odkryją i będą wykorzystywać ukryte w niej meble. Ciekawość zwiedzających niezwykle ożywi ten projekt

– wyjaśniła Benedetta Tagliabue, autorka konstrukcji.
Zwiedzający mogą wchodzić w interakcję z instalacją, a przy tym dobrze się bawić. Dotykając, otwierając, popychając, ciągnąc i obracając poszczególne elementy, a także tworząc nowe konfiguracje, mogą odkrywać instalację w dosłownym sensie. Zmieniając formę za pomocą dotknięcia dłoni, poznają ukryte wewnątrz projektu niezwykłej urody meble, np. siedziska, stoliki i lustra.

Forma instalacji ukazuje transformację drewna liściastego od najbardziej surowej postaci po doskonałość gotowych mebli, podkreślając ich leśne pochodzenie.

Stworzyliśmy swoistą szkółkę z pionowych desek z kilku gatunków amerykańskiego drewna liściastego: tulipanowca, wiśni, czerwonego dębu i klonu – i wyczarowaliśmy z niej meble. Przekształciliśmy surowe drewno w obiekty użytkowe z wypolerowanym wykończeniem, które są owocem pracy meblarza

– powiedział Sean Sutcliffe, współzałożyciel firmy Benchmark.

Dla Seana ulubionym przesłaniem projektu jest to, że meble pochodzą z lasu. Takie bezpośrednie powiązanie nie zawsze jest oczywiste dla użytkowników.

Niedoskonałości mogą sprawić, że gotowy mebel będzie po prostu piękny. Mam nadzieję, że nasz projekt stanie się źródłem inspiracji i dowodem na to, że można pracować w materiale uważanym za niedoskonały – a dzięki umiejętnościom, inteligencji i ciekawości świata przekształcić go w formę piękną, wyjątkową, i uwielbianą”

– dodała Benedetta.