Zdają się przeczyć prawom fizyki: wiszące rzeźby Jerzego Kędziory

Jerzy Kędziora znany jest z twórczości artystycznej. Jego rzeźby zdobią już wiele miast na świcie – od Sydney po Nowy Jork. Rzeźby Jerzego Kędziory pomagają też leczyć pacjentów szpitala w Krakowie.

Jerzy Kędziora na co dzień mieszka pod Częstochową. W 2019 r. Old Westbury Gardens w Nowym Jorku zorganizowano wystawę, podczas której zebrano trzydzieści prac polskiego artysty, które zostały wkomponowane w zielone otoczenie. Wszystko po to, by pokazać rzeźby w naturalnej dla nich aranżacji. Chodziło też o połączenie kultury oraz natury.

Rzeźby Jerzego Kędziory są rozpoznawalne na całym świecie. Artysta ustępuje w tej kwestii chyba jedynie Magdalenie Abakanowicz. Do tych najbardziej znanych należą: rzeźba “Przechodzący przez rzekę” w Bydgoszczy, “Chłopiec łowiący ryby” w Berlinie czy “Fetysz Dejaniry” w Tomaszowicach. Część prac artysty można zobaczyć w miejscowości Poczesna pod Częstochową, w której znajduje się galeria rzeźb Kędziory.

Kilka miesięcy temu rzeźby polskiego artysty zawisły w parku szpitala imienia Babińskiego w Krakowie. Pojawiły się tam w ramach wystawy Wiwisekcja. Wcześniej, w jednym z budynków szpitalnych Jerzy Kędziora otworzył swoją pracownię, w której można było zobaczyć, jak powstają słynne rzeźby. Urządzenie tam pracowni było istotne ze względu na pacjentów, którym kontakt z artystą i sztuką pozwalał szybciej wrócić do zdrowia.

rzeźby Jerzego Kędziory


Rzeźba balansująca a więc uzyskująca równowagę może być rodzajem wzoru dla osoby, która także jest tutaj po to by tę równowagę uzyskać. To wspólne dążenie do uzyskania równowagi – u Jerzego Kędziory rzeźby, u nas człowieka i jego równowagi wewnętrznej, to jest coś co może dać niezwykły efekt – powiedział dziennikarzom Super Ekspresu Maciej Bóbr, rzecznik Szpitala Klinicznego im. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Czytaj więcej: Kultura | Sztuka | Rzeźba

więcej: www.jerzykedziora.com