Ośrodek wypoczynkowy „Lucień",Miałkówek

Zdjęcie Marcina Wojdaka zostało wylicytowane! Dochód przekaże KPH

Fotografie Marcina Wojdaka pokazują, jak wielki potencjał tkwi w modernistycznej, często już opuszczonej architekturze. Jedno z jego fotografii trafiło na aukcję, dochód z jego sprzedaży zasili fundację Kampanii Przeciw Homofobii.

Marcin Wojdak jest twórcą Cosmoderny – instagramowego profilu o lekkim zabarwieniu architektonicznym, który często wzbogacany jest o anegdoty, refleksje i opowiadania dotyczące tego, co autor przedstawia na zdjęciach. Fotograf specjalizuje się w robieniu zdjęć przedstawiających architekturę powojennego modernizmu.

Najbardziej interesują mnie PRL-owskie ośrodki wypoczynkowe, a od samej architektury bardziej ekscytuje mnie obserwacja tego, jak wielkie piętno odciska na niej ustrój polityczno-społeczny, w którym powstaje – mówi Marcin Wojdak.

Pracownicy zakładów produkcyjnych w czasach PRL-u mogli korzystać z państwowych ośrodków wypoczynkowych w ramach Funduszu Wczasów Pracowniczych. Dlatego powstały tanie i szybkie w budowie ośrodki wczasowe, które miały przede wszystkim być funkcjonalne.


Fotografie, które wykonuje najczęściej powstają w Polsce. Lokalizacje autor wyszukuje korzystając z zasobów Google Maps. W ten sposób znajduje miejsca, które najczęściej są już opuszczone. Fotograf dostrzega w nich coś więcej niż blask dawnej świetności. Na aukcję w serwisie Allegro przeznaczył fotografię budynku Vienna House Amber Baltic w Międzyzdrojach. Jej start Marcin Wojdak ogłosił 2 października na antenie TVP Info w programie “W kontrze”, podczas którego wprost przyznał, że dochód z aukcji przeznaczy na Kampanię Przeciw Homofobii. Licytacja zakończyła się w niedzielę 10 października – fotografię sprzedano za 4103 zł. Zdjęcie posiada autograf aktora Jarosława Jakimowicza, który grał w filmie “Młode Wilki” z 1995 r. Duża część akcji tej produkcji dzieje się właśnie w hotelu i jego najbliższym otoczeniu.

Wiosną 2022 roku ukaże się album z fotografiami Marcina Wojdaka. Autor zebrał w nim zdjęcia ośrodków wypoczynkowych, które uzupełnił o opisy i opowiadania. Więcej prac fotografa znajdziecie na profilu Cosmoderna na Instagramie klikając TUTAJ.

Czytaj też: Fotografia | Modernizm | Ciekawostki | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

fot. Marcin Wojdak