Zdolna kijowska artystka poprowadzi zajęcia z języka polskiego. I nie tylko!

Oksana Naumchuk to młoda artystka z Kijowa, o której kilka dni temu pisaliśmy w whiteMAD. Ponownie jest w Polsce, gdzie od pierwszych dni wykazuje się ogromną aktywnością i zaangażowaniem. W poniedziałek ruszają prowadzone przez nią zajęcia z języka polskiego dla Ukrainek i Ukraińców. Ale to niejedyne jej działania!

Historię 26-letniej Oksany, która maluje ubrania w folkowe wzory, fotografuje, a nawet zajmuje się renowacją starych mebli opisywaliśmy w tym miejscu. Chociaż wybuch i pierwsze dni wojny spędziła w Kijowie, szybko udała się do Żytomierza, gdzie przebywali jej brat Wiktor i piesek Musia. Cała trójka jest już jednak bezpieczna w Polsce, dokąd trafili w ubiegłym tygodniu, dzięki wsparciu przyjaciół z Café Bergson w Oświęcimiu.

Oksana pomimo długiej podróży z Ukrainy do Oświęcimia stara się nie nudzić i pomagać innym. Od pierwszych chwil pobytu w Polsce wspiera swoich rodaków na różne sposoby. Pomaga im podczas wizyt u lekarza, tłumaczyła niedzielną mszę świętą, a od najbliższego tygodnia ruszają prowadzone przez nią zajęcia z języka polskiego dla osób z Ukrainy mieszkających w Oświęcimiu i okolicach. Już teraz zainteresowanie jest bardzo duże, a pierwsze spotkanie już w poniedziałek o 11.30 w Café Bergson.

Od początku pandemii w Café Bergson nie odbywały się niemal żadne zajęcia stacjonarne. Większość przeniosła się do sieci. Teraz wszystko odradza się na nowo – mówi Oksana Naumchuk i jak dodaje, oprócz zajęć z języka polskiego dla osób z Ukrainy już teraz stara się zainteresować Polaków i mieszkających w Oświęcimiu zagranicznych wolontariuszy także językiem ukraińskim.


Jesteśmy przekonani, że Oksana zaskoczy wszystkich jeszcze wiele razy prowadząc nie tylko zajęcia językowe, ale także swoim talentem artystycznym. Jej twórczość jest nieprzeciętna. Trzymamy kciuki za nowe projekty i dalsze działania!

Czytaj też: #SolidaritywithUkraine | Ukraina  | Ciekawostki | Edukacja | whiteMAD na Instagramie

Tekst: Tomasz Kobylański

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły