„Zdrowia przede wszystkim”! Na ścianie szpitala w Gdyni zaświecił wyjątkowy neon

Nowy neon niesie proste przesłanie, życząc mieszkańcom „zdrowia przede wszystkim”. Świetlna instalacja powstała z inicjatywy stowarzyszenia Traffic Design.

Neon zaprojektowali wewnętrzni projektanci Traffic Design – Eugenia Tynna oraz Renata Maj. Neon powstał jako symbol Święta Niepodległości. Do tej pory gdynianie świętowali niepodległość Polski uczestnicząc w corocznej paradzie lub miejskim biegu, organizowanych 11 listopada. Cel? Przypomnieć wszystkim Polakom, że Narodowe Święto Niepodległości to okazja do radości, wspólnej celebracji z uśmiechem na ustach i życzliwością w sercu. Podobnie radośnie od lat świętują poznaniacy, którzy tego dnia zjadają tradycyjne rogale świętomarcińskie i uczestniczą w barwnym pochodzie św. Marcina – patrona głównej ulicy w Poznaniu.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa obchody nie mogły odbyć się jak w poprzednich latach. Zmieniono formułę, ale nie zmieniono przesłania tego radosnego święta. W październiku gdyński Wydział Kultury zwrócił się do Traffic Design z propozycją stworzenia hasła i neonu, który jednoczyłby mieszkańców w tym szczególnym dniu.

W trudnym czasie walki z pandemią, odwoływania integrujących społeczność imprez, postanowiliśmy skoncentrować się na temacie zdrowia, którego Gdynia życzy swoim mieszkańcom i wszystkim Polakom – tłumaczy stowarzyszenie Traffic Design.

W efekcie powstał neon, który odwołuje się do popularnej formuły życzeń „zdrowia przede wszystkim”, często składanych bez większej refleksji. Teraz to hasło zyskało na znaczeniu, kierowane jest bowiem do każdego, niezależnie od statusu, wieku, poglądów politycznych. Są to życzenia uniwersalne. Organizatorzy zamontowali neon na ścianie Szpitala św. Wincentego a Paulo. W sumie neon ma 13 metrów długości i pozostanie stałym elementem gdyńskiego Placu Kaszubskiego.


W najwyższym miejscu napis ma 13 metrów wysokości i 4,5 metra szerokości. Za koncepcję odpowiedzialna jest Natalia Wielebska, a litery są zaprojektowane specjalnie dla tego neonu przez Eugenię Tynnę. Życzenia, które dotychczas były traktowane dosyć uniwersalnie i lekko, w aktualnej sytuacji nabrały nowego znaczenia. Myślę, że są najważniejszymi życzeniami dla wszystkich, niezależnie od wieku, statusu czy poglądów. Tym bardziej sens ma ten napis akurat na ścianie szpitala – mówi Michał Lech ze stowarzyszenia Traffic Design.

Neon jest jednym z elementów trwającego w Gdyni Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design. Podobnych akcji w Gdyni będzie więcej.

Czytaj więcej: Gdynia | Neon | Miasto | Sztuka | Wydarzenia

fot. Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design