Zebrali wszystkie sądy pod jednym dachem – szklany wieżowiec w Paryżu

Courthouse of Paris to wieżowiec w Paryżu, który zbudowany został w północnej części miasta. To największy tego typu obiekt w Europie, dlatego, że pod jednym dachem zebrano tutaj różne oddziały sądów, które wcześniej rozlokowane były w kilkunastu miejscach Paryża.

Projekt wieżowca powstał w pracowni Renzo Piano Building Workshop. Architekci zaprojektowali go tak, że wygląda jak stos poukładanych klocków. W sumie szklana wieża ma 160 metrów wysokości. Architekci zaproponowali tutaj kaskadowe założenie, które poszerza się ku ziemi. Powstały w ten sposób tarasy, które pokryte zostały zielenią. Na dachach zobaczyć można trawę, krzewy i drzewa. Tych ostatnich rośnie tam blisko 500. Tarasy mają łączną powierzchnię o wielkości hektara. Użytkownicy budynku zyskali więc atrakcyjne miejsce do zaczerpnięcia świeżego powietrza i odpoczynku.

Każdy z „modułów” ma około dziesięciu pięter i jest wąski – ma tylko 35 metrów szerokości. Dzięki tej szczupłości i mocnym przeszkleniom do środka wpada dużo naturalnego światła. Oprócz licznych pomieszczeń biurowych w środku znajduje się 90 sal sądowych, do których można dojechać szybkimi windami.

Projektując wieżowiec w Paryżu architekci sięgnęli po ekologiczne rozwiązania. Zastosowano tutaj system naturalnej wentylacji, w elewacji zamontowane zostałe panele fotowoltaiczne. Wieżowiec gromadzi też deszczówkę, którą następnie nawadniane są rośliny. 

Wieżowiec w Paryżu


Aby ułatwić dojazd do budynku bardzo ważnym aspektem była jego strategiczna lokalizacja. Gmach znajduje się w strefie Clichy–Batignolles na północnym krańcu Paryża, w pobliżu kluczowych skrzyżowań i z dobrym dojazdem środkami komunikacji miejskiej. Tuż obok biegnie jedna z nowych linii tramwajowych, które w Paryżu z powodu na ich małą liczbę same w sobie stanowi turystyczną atrakcję.

Czytaj więcej: Paryż | Francja | Wieżowiec | Szkło

zdjęcia: Sergio Grazia (źródło: Renzo Piano Building Workshop)