Zegar Historii stanął na placu Kolegiackim w Poznaniu

Zegar Historii ozdobił remontowany plac Kolegiacki w Poznaniu. To liczący 12 metrów wysokości obelisk, który zaprojektował rzeźbiarz Piotr Wełniak. Konstrukcja ma przypominać dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny oraz będzie świecić w nocy.

Trwa przebudowa placu Kolegiackiego w Poznaniu. To historyczny punkt położony w obrębie Starego Miasta. W ramach prac w centralnej części placu stanął Zegar Historii. Jego instalacja była sporym wyzwaniem i wymagała użycia specjalistycznego sprzętu. Pylon wykonany jest z polerowanej stali nierdzewnej, a jego części – wyższe i niższe symbolizują okresy świetności kościoła oraz katastrofy budowlane dotykające świątynię. Stal wypolerowana została do poziomu lustra by w słoneczne dni odbijać błękit nieba i przesuwające się po nim chmury.

Zegar Historii umiejscowiony został na przecięciu osi widokowo-kompozycyjnych. Z jednej strony jest zwornikiem spinającym przestrzeń, z drugiej symbolicznie ją dzieli na dwie części: rekreacyjną z fontanną i wysoką zielenią oraz historyczno-edukacyjną z ekspozycją. To właśnie ta druga, ze względu na istnienie Kolegiaty i pozostałości po niej, wydaje się być najważniejszą. Trzon Zegara Historii został mocno osadzony, sięga calca (gruntu nietkniętego działaniem człowieka, poniżej warstw kulturowych), a poprzez zamontowane wokół przeszklenie widać elementy architektury dawnej Kolegiaty. Autorem rzeźby jest poznański artysta Piotr Wełniak – rzeźbiarz, architekt wnętrz.

Przebudowa placu Kolegiackiego zakłada budowę przeszklonej posadzki, przez którą będzie można zobaczyć pozostałości historycznych zabudowań skrytych pod ziemią. Dodatkowo przestrzeń placu zajmie ekspozycja zabytków Kolegiaty św. Marii Magdaleny oraz fontanna. Na placu zostało wygospodarowane także miejsce na ławki i ogródki gastronomiczne. Wolnej powierzchni jest więc bardzo niewiele a zgodnie z założeniami plac Kolegiacki po przebudowie ma być także miejscem organizacji kameralnych wydarzeń kulturalnych, okazjonalnych jarmarków oraz innych wydarzeń społecznych.


Z kolei zaprojektowaną zieleń na placu Kolegiackim można podzielić na trzy grupy: Ogród sztuk, zieleń przy fontannie oraz zieleni w północnej części pierzei placu – aleja platanowa. Zieleń w Ogrodzie sztuk ma charakter reprezentacyjny. Tworzą ją zachowane drzewa (Lipa szerokolistna, Graby pospolite odm. kolumnowa), uzupełnione o jeden grab w celu zachowania symetrii oraz sektory wypełnione trawnikiem i otoczone strzyżonym żywopłotem z cisa pośredniego, przed którym znajduje się pas bylin (szałwia wspaniała) i roślin cebulowych (tulipan). Przy fontannie zieleń będzie wielkości jednego modułu kamiennej nawierzchni (4,4×4,4 m) dzięki czemu wkomponuje się w układ placu. Będą to regularnie strzyżone bloki bukszpanu (80x80cm wys. 50 cm) nawiązujące do drewnianych siedzisk przy fontannie. Przestrzeń pomiędzy bukszpanami wypełni trawa ozdobna – rozplenica japońska, który wprowadza lekkość kompozycji. Wiosennym akcentem będą tulipany znajdujące się pomiędzy trawami ozdobnymi. W północnej części pierzei placu zieleń jest w układzie liniowym w powtarzalnych czternastu modułach (wielkość rabat 4×2 m). Składa się z Platanów klonolistnych w formie – naturalnej i wielopniowej. Przestrzeń pod drzewami wypełnia Trzmielina Fortune’a “Coloratus’ tworząca zwartą okrywę atrakcyjną przez cały rok.

Praca budowlane będą trwać do końca tego roku. Urzędnicy planują, że plac zostanie oddany do użytku mieszkańców wiosną 2022 r. Koncepcyjne wizualizacje Zegara można zobaczyć w serwisie Behance klikając TUTAJ.

Czytaj też: Ciekawostki | Poznań | Renowacja | Meble miejskie | Rzeźba | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań