Żelazna 43

Miasto Warszawa wyremontuje pustostany. Blask odzyska m.in. kamienica przy Żelaznej 43

Zarząd Dzielnicy Wola przyjął uchwałę, w której wyraził zgodę na zatwierdzenie planu zagospodarowania pustostanów i innych budynków, zgodnie z Wieloletnim Programem Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy na lata 2021-2025. Oznacza to, że kilka niezamieszkałych nieruchomości i zabytków przejdzie kapitalne remonty i powstaną w nich pełnowartościowe mieszkania komunalne. Jednym z takich obiektów jest kamienica stojąca pod adresem Żelazna 43.

Po zakończeniu prac do dyspozycji dzielnicy będzie ok. 115 lokali mieszkalnych i ponad 10 użytkowych, które będą mogły być wynajęte potrzebującym rodzinom i przedsiębiorcom. Za wykonanie zadania odpowiedzialny jest Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola. ZGN otrzymał w tym celu 3 mln zł brutto, za które przygotuje kompleksową dokumentację projektową przedsięwzięcia. W całej Warszawie znajdują się budynki, które są wyłączonymi z użytkowania pustostanami i stanowią własność miasta.

Kamienica przy Żelaznej 63, która przechodzi właśnie renowację. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

„W tym momencie kamienice nie nadają się zasadniczo do zamieszkania, ale po przeprowadzeniu generalnych remontów część z nich mogłaby na nowo stać się budynkami mieszkalnymi i zacząć służyć potrzebującym mieszkańcom naszej dzielnicy. Ten plan za jakiś czas stanie się rzeczywistością, bo właśnie przyjęliśmy uchwałę, dzięki której Zakład Gospodarowania Nieruchomościami może rozpocząć prace projektowe niezbędne do modernizacji niektórych pustostanów” – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

ZGN przeanalizował sytuację i wytypował 7 budynków, które po generalnych remontach będzie można przywrócić do użytkowania. To nieruchomości położone przy ul. Chmielnej 102, Grzybowskiej 71, Płockiej 2B i 2C, a także Brylowskiej 8A, Gibalskiego 12 oraz Żelaznej 43.

Kamienica przy Chmielnej 102. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Płocka 2b-2c. Autor zdjęcia: Bogdan JS/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY 4.0
Gibalskiego 12. Fot. Balbina/fotopolska.eu
Żelazna 43
Grzybowska 71. Autor zdjęcia: mamik/fotopolska.eu, Licencja: CC BY-SA 4.0
Żelazna 43
Brylowska 8A. Fot. Mateusz M. Opasiński/TBTS

Kamienica przy ul. Żelaznej 43 powstała w 1913 roku. Mniej więcej w tym samym czasie w okolicy rosła podobna zabudowa. Obiekt podczas II wojny światowej poniósł spore zniszczenia. Pierwotnie kamienica miała jedno piętro więcej, które zostało zniszczone podczas powstania warszawskiego przez tzw. krowę (z niem. Nebelwerfer – „miotacz mgły”, czyli niemieckie wyrzutnie rakietowe, których zasadniczym celem było prowadzenie szybkiego, zmasowanego i zaskakującego wroga ognia. Przylgnęła do nich polska nazwa krowa z uwagi na charakterystyczny dźwięk, jaki był słyszalny podczas odpalania salwy pocisków).

Kamienica na Żelaznej 43 w latach świetności w roku 1938 i dziś. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie i whiteMAD/Mateusz Markowski

Żelazna 43 w roku 1938 i dziś. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie i whiteMAD/Mateusz Markowski

Żelazna 43 w roku 1963 i 2023. Archiwalne zdjęcie (skan) pochodzi z publikacji „Kto to jeszcze pamięta” wyd. Muzeum Woli, Warszawa 2005, a współczesne – whiteMAD/Mateusz Markowski

Budynek w 2018 roku i obecnie. Autor zdjęcia: bonczek_hydroforgroup/fotopolska.eu i whiteMAD/Mateusz Markowski

W 1943 roku znalazła się tuż przed murem Getta Warszawskiego. Wtedy wykwaterowano stamtąd Żydów, którzy byli właścicielami nieruchomości. Po wojnie teren ten nazywano “Dzikim Zachodem”. W odrapanych murach roiło się od przestępców. Kamienica była przeznaczona do generalnego remontu, potem do rozbiórki, a następnie zainteresował się nią konserwator. Od 2007 roku nikt tam nie mieszka. W 2019 roku kamienica i frontowa elewacja zostały wstępnie zabezpieczone. Wcześniej były tam tzw. mieszkania kwaterunkowe. Teraz odzyska utracony przed dziesiątkami lat blask.

Pierwszym z siedmiu obiektów jest budynek przy ul. Żelaznej 64, gdzie w przyszłym roku kończy się drugi, największy etap prac. O jego renowacji pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: wola.um.warszawa.pl

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej