na balkon

Zestaw mebli i akcesoriów “na balkon!” od polskich projektantek

Zestaw zaprojektowały Agnieszka Cieszanowska oraz Helena Wierzbowska. Seria “na balkon!” jak nazwa wskazuje, została stworzona z myślą o ekspozycji na zewnątrz. Metalowy zestaw doskonale sprawdzi się na tarasie lub balkonie.

Zestaw został zaprojektowany w taki sposób, aby zajmować niewiele miejsca, a jednocześnie sprostać wielu wyzwaniom. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców miast, którzy coraz częściej kupują kawalerki dysponujące niewielkimi balkonami. Przygotowując projekt zestawu autorki najpierw przeprowadziły badania ilościowe, a następnie jakościowe. Te pierwsze przeprowadzone zostały w formie ankiet wypełnianych przez internet, a drugie w formie wywiadów z użytkownikami.

Projektantki wykorzystały wyniki badań, dzięki którym mogły zaprojektować zestaw w nowej, lepszej formie. W efekcie powstały: stół, który jest składany, dwa siedziska (taboret i krzesło) z materiałowymi poduszkami, donice, konewka, popielniczka, pufa oraz dwa gadżety, w których można przechowywać przedmioty – stolik z tacą i koszem oraz szafla z blatem do przesadzania roślin.

Agnieszka Cieszanowska i Helena Wierzbowska wykonały meble z giętej rury aluminiowej oraz preferowanej blachy. Całość ma jasnozielony kolor. Sprytne gadżety umożliwiają więc nie tylko zwyczajne przesiadywanie na balkonie i spożywanie posiłków, ale będą też idealnym zestawem do pracy na świeżym powietrzu. Celem projektantem nie było stworzenie mebli zajmujących niewiele miejsca, ale stworzenie zestawu, który użytkownikom stworzy mnóstwo możliwości efektywnego wykorzystywania przestrzeni balkonu.


Chcemy aby na balkon! był rozumiany jako katalog z którego należy dobierać odpowiadające własnym potrzebom i gustom elementy, a nie gotowym zestawem na każdy balkon. Pół roku po obronie naszego dyplomu wybuchła pandemia COVID-19. W sytuacji zagrożenia, która dotknęła prawie całej ludzkości wzrosło znaczenie przestrzeni domowej, a balkony odgrywały i nadal odgrywają w niej szczególną rolę. Mimo tragicznej rzeczywistości, w której się znaleźliśmy, czujemy satysfakcję, że poświęciłyśmy się zagadnieniu, które okazuje się tak istotne – tłumaczą autorki projektu.

Zestaw “na balkon!” mogliśmy zobaczyć podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival. Dziewczyny zgłosiły swój projekt do konkursu make me!. Naszą relację z konkursu make me! przeczytacie TUTAJ.

Czytaj więcej: Metamorfoza | Metal | Polska | Polscy projektanci

źródło: Łódź Design Festival