Stanisław Dróżdż, Samotność, 1969 r.; portret: Zuza Krajewska, z serii Imago, 2016

Zestawił kolekcje sztuki z meblami z IKEA. Efekt? Zaglądamy do mieszkania na Pradze

Konceptualne mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy z 1920 r. na warszawskiej Pradze. W sąsiedztwie bazyliki na ulicy Kaweczyńskiej. Mieszka w nim Piotr Szpilski, młody kolekcjoner sztuki, który zaprojektował je tak, aby stało się doskonałym tłem dla zebranych przez niego dzieł.

Mieszkanie składa się z jednego pomieszczenia o kształcie kwadratu, którego wysokość wynosi 3 metry. Jest urządzone bardzo surowo, dzięki temu udało się wyeksponować zmiany, jakie zachodziły w kamienicy przez długie lata. Dwie ceglane ściany pomalowane zostały na biało, z kolei sufit i podłoga to nowa konstrukcja betonowa, a pozostałe dwie ściany powstały z betonowych bloczków, które pozwoliły wydzielić nowy układ pomieszczeń w budynku.

Zależało mi na pokazaniu zmian zachodzących w kamienicy i uszanowaniu historii – mówi Piotr Szpilski.

Mimo ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę pomieszczeń, Piotrowi udało się wydzielić strefy charakterystyczne dla każdego domu. Jest sypialnia, jest część do pracy, jest część na kolekcje sztuki. Uwagę przykuwa część kuchenna, w której znalazł się kompaktowy zestaw z IKEA.

Tutaj nie ma zbędnych elementów. Piotr wypełnił swoje mieszkanie wyłącznie takimi przedmiotami, z których korzysta na co dzień. Pozostałą przestrzeń przeznaczył na ekspozycję autorskiej kolekcji #line88.

Fotel Oti, proj. N. Gammelgaard, lata 80.

Na zdjęciach możecie znaleźć rzeźbę Rafała Dominika czy pracę Stanisława Drożdża. Wszystkie meble to projekty IKEA, między innymi sofa Toma Dixona.

zdjęcia: KLUCZEWSKA