Zestawili stare z nowym. Pracownie Artystyczne Uniwersytetu w Brnie

W Brnie otwarty został budynek, w którym znajdują się Pracownie Artystyczne Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Masaryka. Nowoczesny obiekt znajduje się w starej części miasta i bezpośrednio sąsiaduje z historycznym budynkiem uczelni. Odważny projekt wykonał Michal Palaščak z pracowni dílna.

Jeszcze niedawno studenci Wydziału Pedagoicznego musieli korzystać z pomieszczeń innych wydziałów. Powodowało to wiele problemów logistycznych. Władze uczelni postanowiły to zmienić i zwróciły się do architekta, by ten przygotował projekt rozbudowy.

W nowym skrzydle otwarto pomieszczenia do przeróżnych form wyrazu artystycznego. Studenci mogą tu pracować nad projektami, cięć metale, łączyć struktury, malować obrazy czy rzeźbić.

Zaprojektowaliśmy budynek o czystych, prostych formach, które kontrastują z historycznym otoczeniem, dodając dynamicznej energii temu miejscu. Konstrukcja przypomina bardziej nowoczesną galerię sztuki niż tradycyjny obiekt edukacyjny, wyróżnia się w przestrzeni ulicy i angażuje w dialog między neoklasycystyczną architekturą otaczających budynków a własnymi kształtami – opisuje architekt Michal Palaščak.

Wcześniej w tym miejscu znajdowały się trzy konstrukcje pochodzące z różnych okresów: rozebrany pawilon dawnej strzelnicy, podstacja i niedawno dodana winda, która obsługuje sąsiedni zabytkowy budynek. Projekt został ukształtowany nie tylko przez wymagania klienta, ale także przez kilka ograniczeń. Jednym ze znaczących wyzwań było utrzymanie pełnej funkcjonalności podstacji przez cały proces budowy. Rozwiązaniem była solidna, monolityczna konstrukcja z żelbetu, która pozwoliła na wykonanie swego rodzaju mostu nad podstacją i złagodzenie wszelkich wpływów na stabilność konstrukcyjną szczytowej ściany zabytkowego budynku i szybu windy.


Kolejnym wyzwaniem było zapewnienie odpowiedniej ilości naturalnego światła. Boczna ściana pozbawiona jest okien, dlatego konieczne było zaprojektowanie świetlików.

Nowoczesny szyk budynku osiągnięto dzięki czystej formie. Gładkie białe tynki i duże bezramowe przeszklenia sprawiają, że nowe pracownie artystyczne wyglądają bardzo nowocześnie.

Jednym z najbardziej pozytywnych aspektów tego projektu była otwartość klienta na niekonwencjonalne podejście, przyjęcie projektu wykraczającego poza typową architekturę instytucji edukacyjnych i bardziej nastawionego na przestrzenną estetykę galerii – dodaje architekt.

W efekcie Wydział Pedagogiczny otrzymał wysokiej jakości architekturę. O sukcesie projektu świadczy też nastawienie studentów. Okazało się, że spędzają w budynku znacznie więcej czasu, niż wynikałoby to z ich zajęć.

projekt: Studio dílna – Michal Palaščak, www.palascak.com

zdjęcia: Studio Flusser, www.studioflusser.com

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Czechy | Metamorfoza | Modernizm | whiteMAD na Instagramie