Ruszyła budowa wieżowca Golden Tower w Łodzi!

W piątek 22 kwietnia 2022 roku nastąpiło symboliczne wbicie pierwszej łopaty na działce, na której powstanie Golden Tower. Wieżowiec budują Piotr Misztal i Andrzej Jankowski.

Wysokościowiec będzie najnowocześniejszym budynkiem w Łodzi i najbardziej luksusowym miejscem do życia w tym mieście. Pierwotnie Piotr Misztal chciał na działce zbudować wieżowiec o wysokości 110 metrów. Golden Tower będzie niższy, jego wysokość to 72 m.

W połowie grudnia Rada Miejska w Łodzi wyraziła zgodę na budowę wieżowca. Golden Tower powstanie mimo ograniczeń wynikających z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Dla nas ten budynek to nie jest wielki biznes. Ten robimy gdzie indziej. Tym budynkiem chcemy pokazać się w mieście i zostawić coś po sobie – powiedział Piotr Misztal na uroczystości inauguracji budowy.

Koncepcja, którą pokazujemy na wizualizacjach przygotowana została przez architektów z łódzkiego studio Design Lab Group. Biznesmen Piotr Misztal, aby zbudować wieżowiec korzysta z zapisów tak zwanej specustawy mieszkaniowej (zwanej też „Lex developer”), czyli ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Pozwala ona wznosić budynki mieszkalne niezależnie od ograniczeń wynikających z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. To właśnie te zapisy uniemożliwiały dotąd deweloperowi zabudowanie tej działki.

Specustawa mieszkaniowa pozwala ominąć te ograniczenia, pod warunkiem, że inwestycja zyska akceptację samorządu. Inaczej na atrakcyjnej działce mógłby zbudować budynek o wysokości 25 metrów, wieżowiec Golden Tower będzie miał 72 metry wysokości.


Ograniczenia dotyczące wysokości nowych budynków powstały by chronić zabytkowy układ ulicy Piotrkowskiej. Piotr Misztal chciał jednak budować wyżej. Przygotował projekt ponad 70-metrowego budynku i postanowił spróbować zdobyć zgodę na jego realizację w trybie ustawy Lex Developer. To narzędzie, które przy zgodzie Rady Miasta i konserwatora zabytków, jeśli teren jest wpisany do rejestru, otwiera furtkę na realizację inwestycji w formie innej niż przewiduje plan miejscowy.

Wieżowiec Golden Tower w większości będzie budynkiem mieszkalnym. W środku powstanie od 85 do 110 mieszkań. Na parterze powstanie strefa z lokalami usługowymi i handlowymi. Na VI piętrze budynku działać będą basen i strefa relaksu.

Pierwszym etapem realizacji wieżowca Golden Tower będą prace przygotowawcze. Konieczne jest przeniesienie poza obręb działki wszystkich biegnących pod ziemią sieci (c.o., wod.-kan. i in.), co może potrwać do końca tego roku. Właściwe prace budowlane rozpoczną się prawdopodobnie na początku 2023 r. i potrwają minimum 12 miesięcy.

Czytaj też: Ciekawostki | Łódź | Wieżowiec | Elewacja |whiteMAD na Instagramie

wizualizacje: Design Lab Group, źródło: UM Łódź