Zieleń i lastryko, czyli metamorfoza domu z 1970 roku.

Przebudowa i modernizacja domu to niełatwe zadanie. W szczególności, gdy chodzi o budynek, którego architektura chroniona jest prawem. Poznajcie White Rabbit House w londyńskiej dzielnicy Canonbury. Metamorfoza tego domu z 1970 roku sprawiła, że zaczęła w nim królować zieleń i lastryko! 

Dom White Rabbit House to budynek, który powstał w Londynie w 1970 roku. Charakterystyczny domek w stylu gregoriańskim stanął w dzielnicy Canonbury i jest jednym z najpopularniejszych domów w okolicy. Do współpracy zaproszeni zostali architekci z pracowni Gundry & Ducker, którzy zlecenie otrzymali od prywatnego inwestora, będącego właścicielem domu.

Zadaniem stojącym przed architektami było przeprojektowanie wnętrza White Rabbit House w taki sposób, by było ono bardziej nowoczesne i odpowiadało na bieżące potrzeby mieszkańców, ale jednocześnie zachowało swój pierwotny układ pomieszczeń, który jest chroniony prawem. Projektanci nie mogli również wpływać na wysokość budynku, co sprawiło, że niemożliwe było dobudowanie dodatkowego piętra. Architektom udało się jednak uzyskać dodatkową powierzchnię dzięki stworzeniu frontowej dobudówki, w której znalazł się wiatrołap i kontynuacja korytarza z klatką schodową. Nową część architekci w całości wykończyli oryginalnym marmurem odzyskanym podczas remontu, a także subtelnym lastryko, które wprowadza nieco nowoczesności do wnętrza. 

Zieleń i lastryko

Sprawdź

Jak dodają sami architekci, zależało im na stworzeniu wnętrza, które będzie szanowało zastaną architekturę, ale jednocześnie wprowadzi powiew świeżości, który odmieni wizerunek budynku. 

„Cały dom skupiony jest wokół wspornikowej klatki schodowej w kształcie pigułki, która znajduje się w przestrzeni o potrójnej wysokości, z górnymi pomieszczeniami dostępnymi bezpośrednio ze schodów. Schody wspornikowe zostały zbudowane w całości na miejscu i choć powstały współcześnie, są zbudowane w taki sam sposób, jak schody wiktoriańskie lub gregoriańskie. To właśnie na uzyskaniu neogregoriańskiego stylu zależało właścicielom.” – mówią architekci z Gundry & Ducker

To właśnie z szacunku do historii budynku oraz jego pierwotnej architektury architekci z pracowni Gundry & Ducker zaproponowali wykorzystanie wyrazistych zielonych elementów, które są charakterystyczną cechą stylu gregoriańskiego.

Słowo o architektach: 
Gundry & Ducker został założony przez Tyeth Gundry i Christiana Ducker, którzy poznali się podczas pracy dla Nigel Coates. Architekci rozpoczęli współpracę w 2000 r., a formalnie rozpoczęli ją w 2007 r. „Nasza praca charakteryzuje się zainteresowaniem narracją. Każdy projekt kieruje się konkretną ideą lub odniesieniem, które, mamy nadzieję, przejawia się na końcu pracy. Nasza praca była szeroko prezentowana w wielu czasopismach, takich jak Frame, The Architects Journal, RIBA journal, FX magazine i Vogue. Zostaliśmy dwukrotnie nominowani do nagrody AJ SmallProjects Award, dla najlepszego projektu poniżej 250 000 funtów” – czytamy na stronie architektów.

Czytaj też: Zieleń | Londyn | Zabytek | Wnętrza | Minimalizm | Metamorfoza | Dom jednorodzinny

źródło: www.gundryducker.com/

White Rabbit House / Zieleń i lastryko, czyli metamorfoza domu z 1970 roku.