Zieleń zamiast kostki brukowej. Transformacja ulicy Podskarbińskiej w Warszawie

Na Pradze w Warszawie trwa przebudowa kilu ulic. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej ściągają część kostki brukowej z chodników, aby ich miejsce zajęła zieleń.

Ekologiczna transformacja prowadzona jest na ulicy Podskarbińskiej. Cel jest taki, by uzyskać powierzchnię biologicznie czynną w miejscu dawnych płyt chodnikowych. O rozbetonowaniu i nasadzeniach zdecydowali sami mieszkańcy, zgłaszając ten pomysł do budżetu obywatelskiego.

Na Pradze-Południe rośliny zastąpią beton aż na 730 m kw. powierzchni przyulicznej. Wcześniej pisaliśmy o rozbetonowaniu ulicy Targowej (czytaj TUTAJ). Teraz zielona transformacja dzieje się na ulicy Podskarbińskiej. Dzięki akcji rozpłytowania Praga-Południe zyskuje nowy zielony wymiar na wysokości Centrum Promocji Kultury. Ekologiczne przeobrażenie tego miejsca to przede wszystkim powiększenie mis rosnących tam platanów i stworzenie trawnika. W przyszłym roku miejscy ogrodnicy posadzą tu także rabaty stworzone z krzewów i bylin. Prace wykonuje Zakład Remontów i Konserwacji Dróg na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.


Co zyskają mieszkańcy? Nowe nasadzenia mają wartość estetyczną, dobrze wpływają na ich samopoczucie i poprawiają retencję wody w glebie. Takie działania stanowią zabezpieczenie przed ulewami i suszą, z czym coraz częściej borykamy się latem. Nowa zieleń to także więcej czystego powietrza.

Na projekt zazielenienia ulicy Podskarbińskiej głosowało 3084 mieszkańców.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Meble miejskie | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy