Zieleniec przy urzędzie we Wrocławiu podlewany deszczówką

Przy Urzędzie Miejskim we Wrocławiu otwarto wyremontowany zieleniec, który podlewany jest wodą zebraną podczas deszczu. Specjalny system został już zamontowany.

Urządzenie przechwytujące wodę deszczową uruchomiono przy Urzędzie Miejskim we Wrocławiu przy ul. Świdnickiej 53 i Bogusławskiego 8. Obok skweru umieszczono tablicę informująco o tym, jak funkcjonuje taki system i w jak prosty sposób może magazynować deszczówkę. Zieleniec będzie mógł więc rosnąć bez specjalnego nadzoru.

Woda deszczowa odprowadzana z dachu za pomocą rur spustowych do kanalizacji jest częściowo przechwytywana i gromadzona w  trzech zbiornikach, każdy po 360 litrów pojemności. Następnie woda, z pomocą pompy elektrycznej, zostaje przekazana bezpośrednio na zieloną strefę korzeni roślin, dzięki linii kroplującej, która zużywa mniej wody niż tradycyjne zraszacze – mówi Jacek Drabiński, z-ca dyrektora Wydziału Wody i Energii UM we Wrocławiu.


Zbiorniki do deszczówki wykonane zostały z materiału, który chroni wodę przed światłem i zapobiega tworzeniu się wewnątrz glonów. Jak system działa w praktyce? Zgromadzona w ciągu całego roku woda wystarczy do podlewania skweru przy urzędzie przez 110 dni. Wystarczy zaledwie trwający 15 minut deszcz, aby zmagazynować około 1100 litrów wody, co umożliwi jednorazowe podlanie całego terenu o powierzchni 200 m kw.

Koszt instalacji systemu wyniósł około 12 tys. zł. Miasto zachęca też osoby prywatne, by “łapały” deszczówkę i wykorzystywały tak zebraną wodę do własnych potrzeb. W tym pomóc ma program “Złap deszcz”, którego budżet wynosi 700 tys. zł. Zatem około 200 osób będzie mogło skorzystać z dotacji do 5 tys. złotych na specjalną instalację.

Czytaj więcej: Wrocław | Ekologia | Park


źródło: UM Wrocław