Zielona ofensywa w Gdańsku. W mieście posadzą 55 tysięcy kwiatów

Nasadzenia przeprowadzi Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Zielona ofensywa już się rozpoczęła. W pierwszej kolejności kwiaty pojawiają się na zieleńcach oraz parkach miejskich.

Plan tegorocznych nasadzeń zieleni będzie trwał kilka miesięcy. Pierwsze rośliny już trafiają do gruntu, kolejne sukcesywnie będą sadzone w następnych miesiącach, aby miasto było pełne kolorów aż do późnej jesieni.

Jeszcze w marcu posadzone będą bratki, stokrotki, prymulki i niezapominajki. Wiosenne kwiaty pojawią się na rabatach i w donicach. Na Placu Komorowskiego z roślin utworzony zostanie napis “Wrzeszcz”. Ponadto kwiaty
ozdobią 18 lokalizacji – Rondo Ofiar Katynia, Plac Kobzdeja, Plac Heweliusza, Plac Gustkowicza, Pomnik Żołnierzy Wyklętych, Plac Solidarności, budynek przy Radzie Miasta, Stare Miasto, Park Zielony, Pomnik Gralatha, al. Grunwaldzką, ul. Wyzwolenia, ul. Pomorską, ul. Kapliczną, ul. Gospody oraz rondo przy ul. Witkiewicza. Łącznie posadzonych zostanie 20 552 sztuk tych wiosennych roślin.

Trudno sobie wyobrazić świat bez kwiatów, bez ich delikatnego zapachu, pastelowych lub płomiennych barw. Są jednym z najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych przestrzeni miejskiej. Nie tylko podkreślają piękno zabytkowych kamienic czy nowoczesnych budynków, ale przede wszystkim poprawiają nastrój mieszkańców i dodają miastu świeżości i elegancji. Dlatego począwszy od stokrotek i bratków, przez begonie, pelargonie, szałwie i aksamitki, skończywszy na chryzantemach i kapustach ozdobnych posadzimy ich w tym roku łącznie 55 906 sztuk – zapowiada Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Po bratkach i stokrotkach przyjdzie pora na rośliny cebulowe, ukryte w ziemi jesienią. Pierwsze kwiaty pojawią się jeszcze w marcu, kolejne rozkwitać będą kolejno, aż do czerwca.

W maju zielona ofensywa przyspieszy i wiosenne nasadzenia ustąpią miejsca letnim. Sezonowe gatunki trafią na rabaty, do donic, kwietników i wież kwiatowych. Dominować będą: begonie, petunie, smagliczki, aksamitki, starzec pospolity, kocanki, koleus, dalie oraz gaura. Nie umkną też uwadze gdańszczan trzy kwiatowe herby: będzie można je podziwiać w pasie rozdziału przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie, przy ul. Elbląskiej na wysokości Rudników oraz przy ul. Kartuskiej w rejonie ronda Wolnego Miasta Gdańska.

zielona ofensywa


Na szczególną uwagę zasługują także kompozycje, które posadzimy w wieżach kwiatowych. Upiększą one te miejsca w mieście, gdzie nie można założyć kwietnik. Składać się będą z blisko 100 skrzynek różnej wielkości, w których posadzonych zostanie łącznie 2 640 sztuk roślin. Zaprojektowano dwa warianty aranżacji: wieże kwiatowe oraz wiszące konstrukcje kwiatowe. Tworzyć je będą pelargonia bluszczolistna, wilec oraz gaura. W ramach tzw. drugiego nasadzenia posadzimy łącznie 31 062 sztuk kwiatów sezonowych – tłumaczy rzecznik.

Wieże znajdą swoje miejsce przy budynku Rady Miasta Gdańska, na Placu Solidarności, Placu Kobzdeja i Placu Wybickiego, przy Cmentarzu Łostowickim, Cmentarzy Centralnym Srebrzysko, na Targu Drzewnym, Podwalu Staromiejskim, przy ul. Nowe Ogrody, Błędnik, Rajskiej, Opata Jacka Rybińskiego, Gościnnej, na Skwerze Józefa Piłsudskiego oraz na zieleńcach przy ul. Garncarskiej i Hucisku.

Z kolei trzecia zmiana, czyli jesienne nasadzenia roślin będą należały do kapusty ozdobnej i chryzantem, niekwestionowanych królowych jesiennych rabat. W tym roku festiwal barw zapewnią mieszkańcom 1 652 sztuk tych roślin.

Czytaj też: Ekologia | Gdańsk | Zieleń | Miasto

fot. Karol Stańczak, źródło: GZDiZ