Po przebudowie

Zielona rewolucja w Krakowie. Tak będzie wyglądać Plac Grzegórzecki

Wkrótce zmieni się okolica hali targowej w Krakowie. Plac Grzegórzecki będzie zielony i wypełni go nowoczesna przestrzeń do spacerów i odpoczynku. Futurystyczne wiaty przystankowe prócz zielonego dachu będą zbierać deszczówkę.

Plan przebudowy placu Grzegórzeckiego w Krakowie pokazali urzędnicy Zarządu Zieleni Miejskiej. Inwestycja powiązana jest z planem budowy szybkiej kolei aglomeracyjnej, która ma być impulsem do rozwoju miasta. W ramach inwestycji powstanie nowy przystanek kolejowy – Kraków Grzegórzki, który ma szansą stać się najważniejszym punktem przesiadkowym miasta. Przystanek zlokalizowany będzie na odcinku, gdzie spotykają się wszystkie trzy linie kolei aglomeracyjnej. Plan przebudowy placu związany jest z przewidywanym wzrostem liczby pasażerów i spacerujących po placu mieszkańców i turystów. Po prostu ma powstać ładna i funkcjonalna publiczna przestrzeń.

Projekt kładzie nacisk na rozwój komunikacji miejskiej, jednak zachowana będzie możliwość dojazdu samochodowego do placu targowego oraz sąsiadujących z placem kamienic.

Wypełniony zielenią plac Grzegórzecki ma stanowić łącznik plant Dietlowskich oraz plant Daszyńskiego. Urzędnicy planują posadzić tu 112 drzew, wizualnie oznaczyć przebieg koryta Starej Wisły i zamieścić liczne wodne akcenty.

Projekt zakłada przystosowanie placu do zmieniającego się klimatu – m.in długich okresów suszy i upalnego lata. Lepsze przystosowanie do takich zjawisk będzie możliwe dzięki zaplanowanym rozwiązaniom technicznym. I tak na placu pojawią się zielone kolektory – wiaty przystankowe w formie zielonych lejków zbierających deszczówkę, miejska biogrupa – czyli grupa drzew, które pozytywnie na siebie oddziałują, wzmacniając się wzajemnie, ogrody deszczowe – zwiększają retencję wody opadowej, zwalniają jej przepływ i wstępnie oczyszczają wodę z zanieczyszczeń drogowych. Na placu priorytet w ruchu będzie miała komunikacja publiczna. Pojawią się też nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Projekt koncepcyjny przygotowany został przez wewnętrznych architektów Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Plac Grzegórzecki


Istniejący targ zostanie przykryty zielonym dachem. Takie rozwiązanie pozwoli na „podwójne” wykorzystanie przestrzeni. Na poziomie zero nadal będzie funkcjonowało targowisko, natomiast zadaszenie będzie pełniło funkcję dodatkowego, zielonego placu miejskiego.

Ważnym dla miasta jest utrzymanie funkcji handlowej, która zbudowała tożsamość tego miejsca, dlatego trwają rozmowy z handlowcami, korzystającymi na co dzień z tej przestrzeni. Wspólnie z nimi projektanci będą wprowadzać korekty do projektu, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie pojawiają się przy okazji wprowadzanych zmian w tym rejonie – wyjaśniają urzędnicy.

Plac Grzegórzecki znajduje się w miejscu dawnego koryta Starej Wisły. W średniowieczu w okolicach dzisiejszego mostu Grunwaldzkiego Wisła rozdwajała się. Jedno jej koryto tzw. Stara Wisła płynęła w miejscu dzisiejszych plant Dietlowskich oraz Daszyńskiego. Mniejsze koryto – tzw. Zakazimierka płynęła w miejscu dzisiejszego koryta Wisły.

Czytaj też: Kraków | Komunikacja miejska | Park  | Zieleń | Meble miejskie | Ekologia

źródło: ZZM Kraków