W Gdyni rusza nowa, ambitna inwestycja, która zmieni oblicze zaniedbanego terenu między mariną a parkiem Rady Europy. Miasto, we współpracy z inwestorem Affiliate Project, opublikowało projekt rewitalizacji tego miejsca. W połowie września br. odbył się konkurs, a zwycięska koncepcja na nowy park autorstwa pracowni B-C Architekci z Gdańska wyznaczy nową przyszłość tej części miasta.
Zwycięski projekt zakłada stworzenie parku, który będzie spełniał potrzeby zarówno mieszkańców, jak i turystów. Całość zostanie podzielona na trzy strefy: spacerową, piknikową i relaksu. Park będzie przyciągać nowymi alejkami, ścieżką rowerową, a centralnym punktem będzie efektowna fontanna. Zachowano także oś widokową, która rozciąga się przez park Rady Europy aż do basenu mariny, otwierając perspektywę widoku na Zatokę Gdańską z alei Lipowej.
Projektanci zadbali o różnorodność nasadzeń, wprowadzając zarówno gatunki rodzime, jak i zimozielone rośliny, które zapewnią atrakcyjność parku także w chłodne miesiące. Nowe oraz zachowane drzewa będą latem dawać cień, tworząc przyjazną przestrzeń do odpoczynku i spacerów. Nowy park ma szansę stać się popularnym miejscem spotkań zarówno dla mieszkańców Gdyni, jak i odwiedzających miasto turystów. Połączenie zieleni, otwartych przestrzeni i ogólnodostępnych usług to odpowiedź na potrzeby współczesnego, rozwijającego się miasta.
Teren między mariną a parkiem Rady Europy obecnie oraz po rewitalizacji. Fot. Google Earth i B-C Architekci z Gdańska
Mimo że Gdynia rozwija się intensywnie już od stu lat – w ścisłym centrum wciąż jest miejsce na nowe inwestycje. Przykładem takiej przestrzeni jest okolica Skweru Kościuszki – reprezentacyjnej alei wiodącej wprost ku morzu. Planowana jest tam budowa nowego kompleksu, również autorstwa pracowni B-C Architekci z Gdańska. Inwestycja, która powstanie w sąsiedztwie nowego parku, obejmie hotel, aparthotel oraz część apartamentową z usługami gastronomicznymi, handlowymi i rekreacyjnymi. Podziemne kondygnacje będą mieścić SPA, basen i miejsca postojowe.
Projekt powstał zgodnie z sugestiami konserwatora zabytków, zachowując modernistyczny charakter Gdyni. Kompleks będzie składał się z dwóch budynków, zróżnicowanych kolorystycznie – jasnego i ciemniejszego. Charakterystycznym elementem będą faliste schody z widokiem na marinę, które uzupełnią przestrzeń publiczną i rekreacyjną, otoczoną zielenią.
Źródło: b-ca.pl
Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Place, Skwery, Parki | Zieleń | Urbanistyka | Miasto | Gdynia