zielone estakady w Łodzi

Zielone estakady w Łodzi. Wiadukty pokryją zielone pnącza!

Zielone estakady w Łodzi to pilotażowy projekt realizowany w ramach łódzkiego budżetu obywatelskiego na prośbę samych mieszkańców. Jako pierwszy zazieleni się wiadukt, gdzie ul. Wałowa przechodzi nad ul. Rokicińską. Miasto zapowiada, że jeżeli projekt się sprawdzi, będzie kontynuowany na większą skalę.

Odpowiedzią na potrzeby mieszkańców są inwestycje, w ramach których zazieleniane są betonowe skwery, place zabaw, podwórka i ulice. Do tego zestawu dołącza tegoroczny projekt Budżetu Obywatelskiego. Wiadukt, gdzie ul. Wałowa przechodzi nad ul. Rokicińską pokryje się zielenią.

“Wykonaliśmy już specjalne konstrukcje z linek i rozpoczęliśmy sadzenie pnącz przy sześciu filarach wiaduktu. Pierwsze zielone liście pojawią się już wiosną i będą zdobić wiadukt do późnej jesieni. To pierwszy taki projekt w Łodzi, który mam nadzieję zapoczątkuje kolejne” – mówi Justyna Krakowiak, Zarząd Inwestycji Miejskich.


Czym będą porośnięte zielone estakady w Łodzi?
Na wiadukcie zostaną zasadzone pnącza, które idealnie sprawdzą się w trudnych warunkach wynikających z lokalizacji. Będzie to dławisz okrągłolistny Hercules i winobluszcz pięciolistkowy. Pnącza będą rozrastać się na konstrukcji lin, tak by stworzyć barwny pasaż na betonowej ścianie.

Dławisz okrągłolistny jest niezwykle dekoracyjny z uwagi na żółte, kuliste owoce-torebki, które pojawiają się na roślinie w październiku. Natomiast winobluszcz pięciolistkowy to roślina zwana także dzikim winem, ponieważ z łatwością wspina się na wszelkiego rodzaju pionowe przeszkody.  Inwestycja pozytywnie wpłynie na warunki akustyczne i klimatyczne. Zielone estakady w Łodzi zazielenią się dopiero na wiosnę, a więc na efekty trzeba będzie poczekać. Liczymy, że projekt spotka się z uznaniem zarówno władz, jak i mieszkańców.

Jak dodają władze, a także sami wnioskodawcy zieleń nie tylko poprawi estetykę ulic, ale także ograniczy hałas pochodzący z ruchu drogowego, poprawi termoregulację, a także ograniczy rozprzestrzenianie się pyłów.

Czytaj też: Łódź | Zieleń | Miasto | Ekologia | Komunikacja miejska | Architektura w Polsce |

 

źródło: lodz.pl / um.lodz.pl 
zdjęcia: Paweł Łacheta / lodz.pl