Zielone przedszkole

Zielone przedszkole w Michałowicach pod Warszawą

Zielone przedszkole zaprojektowała trójka młodych architektów. Projekt zdobył wyróżnienie w konkursie na projekt realizacyjny budynku.

Budynek zaprojektował zespół architektów: Filip Zieliński (FAV.Office), Jakub Wójtowicz (WojtowiczArchitecture) oraz Jacek Gorczyca. Architekci przygotowali projekt w ramach konkursu realizacyjnego na opracowanie koncepcji energoefektywnego przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Michałowicach. W konkursie nie przyznano I nagrody. Opisywany projekt zdobył wyróżnienie. Jury tak uzasadniło swój wybór:

W pracy zaproponowano adekwatną formę przestrzenną budynku z wcięciami ukształtowanymi w miejscach istniejących drzew. Jednocześnie obiekt stanowi zwartą bryłę o współczynniku kształtu 0,3. Funkcja budynku została rozplanowana w sposób klarowny i przyjazny z otwartym jasnym hallem głównym. Na wyróżnienie zasługuje sposób rozplanowania i program zaproponowany w zagospodarowaniu terenu ogrodu i otaczających terenów. Doceniono przyjazny charakter obiektu, który dobrze wpisuje się w otaczającą zabudowę, a także atrakcyjny i klarowny sposób rysunkowej prezentacji rozwiązań – czytamy w opinii jury.

Architekci ulokowali budynek w północnej części działki, aby pozostawić duży ogród z drzewami. Dzięki temu przedszkole będzie otoczone zielenią, z której będą mogły korzystać dzieci.

Koncepcja przedszkola energoefektywnego zakłada nie tylko próbę osiągnięcia bardzo dobrych parametrów funkcjonowania budynku, lecz również zwraca uwagę na aspekt edukacyjny przedszkola. Oprócz nowego budynku będącego świetnym przykładem architektury energoeektywnej w projekcie przewidziano stworzenie Parku Edukacyjnego. Wykorzystując ogromną powierzchnię terenu otaczającego budynek, zaproponowano wprowadzenie ścieżek edukacyjnych prowadzących pomiędzy wieloma stacjami tłumaczącymi dzieciom podstawowe zasady funkcjonowania świata oraz sposoby wykorzystania poszczególnych zjawisk w sposób proekologiczny. W przestrzeni parku znalazły się instalacje prezentujące zasady działania paneli fotowoltaicznych, retencji wody, czy też segregacji odpadów. Dzięki wprowadzeniu ogródków warzywnego oraz ziołowego dzieci mogą również poznać sposoby hodowli ekologicznej żywności.

Zielone przedszkole


Zielone przedszkole jest jak narzędzie do odkrywania świata przyrody – z perspektywy osiedlowej górki, koron drzew, zabawy i drzemki w ich cieniu. Taką iluzję rzeczywistości udało się osiągnąć poprzez wprowadzenie w bryle budynku dwóch wcięć, które wypełniły drzewa. To właśnie dzięki nim dzieci pokonując kolejne schodki wewnątrz przedszkola mogą poczuć się jak podczas wspinaczki w gałęziach, na których końcu zobaczą świat z perspektywy domku na drzewie.

Prosty kształt budynku wynika z chęci osiągnięcia dobrych parametrów energetycznych obiektu. Bryła ma formę wydłużonego prostopadłościanu. Jego dłuższą elewację mocno przeszklono, aby zapewnić dzieciom stały kontakt z naturą. Aby uniknąć przegrzewania budynku w słoneczne dni, panoramiczne okna osłonięte zostały formą balkonu oraz ażurowego zadaszenia.

Kolejnym rozwiązaniem energoefektywnym jest montaż w budynku nowoczesnej instalacji stropów grzewczo-chłodzących zapewniających stałą temperaturę oraz komfort cieplny wewnątrz budynku. Takie rozwiązanie pozwala na obniżenie ilości energii potrzebnej na ogrzewanie i chłodzenie budynku poprzez użycie niskotemperaturowej jednostki centralnej w postaci pompy ciepła. Bilans energetyczny budynku został również poprawiony dzięki zastosowaniu instalacji wentylacji mechanicznej wyposażonej w system odzysku ciepła. Dzięki niej zapewniono zarówno świeże powietrze w salach, w których przebywają dzieci jak również ograniczono straty ciepła związane z wymianą powietrza. W budynku zaproponowano instalację dwóch gruntowych wymienników ciepła wspierających osobne instalacje przedszkola oraz części kuchennej. Rozwiązaniem proekologicznym jest również system paneli fotowoltaicznych o mocy 24,5 kWp. Ich układ zakłada osiągnięcie optymalnego balansu pomiędzy sprawnością i mocą instalacji. Energia pozyskiwana z tego źródła zasila instalacje elektryczne takie jak np. oświetlenie sal wewnętrznych czy iluminację zewnętrzną.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Edukacja | Szkoła | whiteMAD na Instagramie

źródło: FAV.Office