Białystok dotrzymuje słowa. Otwarto właśnie trzeci zielony przystanek!

Białystok dotrzymuje słowa i zbudował kolejny zielony przystanek. O lokalizacji zdecydowali sami mieszkańcy miasta.  

To już trzeci zielony przystanek, który stanął w Białymstoku. Mieszkańcy do wyboru mieli trzy miejsca – jedno w centrum, dwa na białostockich osiedlach. Wybór padł ma przystanek nr 282 przy – „Pałacowa/Hotel Gołębiewski”, który znajduje się naprzeciwko hotelu Gołębiewski. W kolejnych latach w mieście mają pojawić się kolejne przystanki tego typu.

Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia białostoczan. Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym, czystym i przyjaznym mieszkańcom – mówił Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta miasta podczas konferencji zapowiadającej powstanie wiat.

Roślinny dach przystanku obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzymuje nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń.

Warto wiedzieć, że Miasto Białystok prowadzi także inne działania związane z ochroną bioróżnorodności. Wśród nich można wymienić m.in. zakładanie łąk kwietnych, pól słoneczników, pól rzepakowych, rezygnację z koszenia wybranych zieleńców w pasach drogowych, stawianie budek lęgowych, domków dla owadów, wiewiórek, montaż platform pływających z funkcją oczyszczania wody, akcje przekazywania białostoczanom sadzonek drzew, utworzenie miejskiego sadu edukacyjnego na Antoniuku.

Tak wcześniej wyglądał przystanek przy Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów:zdjęcia: UMB / GoogleMaps