Zielone przystanki w Poznaniu. Powstanie 8 wiat z roślinami na dachu. 

Idea stawiania wiat przystankowych pokrytych zielenią coraz częściej pojawia się w polskich miastach. Wśród miast, które już ustawiły tego typu przystanki są między innymi Siemiatycze, o czym przeczytacie TUTAJ, a także Białystok, o czym możecie przeczytać TUTAJ. Do tego grona dołącza stolica wielkopolski. Zielone przystanki w Poznaniu staną na ulicach miasta jeszcze w tym roku.

Pierwsze wzmianki o projekcie finansowanym przez City Marketing należącego do Grupy MTP (Międzynarodowe Targi Poznańskie) pojawiły się w listopadzie ubiegłego roku. Już wtedy przedstawiciel City Marketing zapowiedział, że w nowym roku grupa planuje postawić 8 wiat przystankowych, na dachach których pojawią się rośliny. Zielone przystanki w Poznaniu zostały zapowiedziane  przy okazji wymiany setnej wiaty w stolicy wielkopolski. 

„W tym roku pasażerów, korzystających z miejskiej komunikacji, czeka jeszcze jedna niespodzianka: City Marketing pilotażowo zamontuje osiem tzw. zielonych wiat, na dachach których zasadzony będzie rozchodnik. – Wierzymy w ideę smart city oraz idące za nią rozwiązania proekologiczne, dlatego jeszcze w tym roku chcemy testowo zrealizować taki projekt w przestrzeni miejskiej. Wierzymy w ideę smart city oraz idące za nią rozwiązania proekologiczne, dlatego jeszcze w tym roku chcemy testowo zrealizować taki projekt w przestrzeni miejskiej” – mówi Bartosz Zeidler, dyrektor City Marketingu.

Zielone przystanki w Poznaniu mają powstać w centrum miasta przy najważniejszych punktach komunikacyjnych. Według wstępnych zapowiedzi dachy ośmiu zielonych wiat mają być pokryte rozchodnikiem – łatwą w utrzymaniu rośliną, która często wykorzystywana jest do tworzenia skalniaków na dachach budynków. Nowe wiaty charakteryzują się nowoczesnym designem. Są wykonane z aluminium, szkła i drewna. Konstrukcja ma kolor grafitowy z zielonymi akcentami. Typowa wiata posiada dach o szerokości blisko 200 cm, chroniący przed słońcem i deszczem oraz ściany boczne wykonane ze szkła, będące zabezpieczeniem przed wiatrem. Wiaty są wyposażone w energooszczędne oświetlenie oraz podświetlaną gablotę informacji pasażerskiej, a także wygodną ławkę z oparciem wykonaną z drewna.

Przystanki pokryte zielenią to nie tylko estetyczne urozmaicenie miejskich ulic. To również sposób na ograniczenie spalin pochodzących z transportu, a także ekologiczny regulator ciepła. Dachy przystanków będą również samodzielnie gromadzić wodę deszczową co ułatwi ich utrzymanie i obniży koszty eksploatacji. Dachy zielonych przystanków mają również przyciągać pożyteczne owady zapylające. Na oficjalnym profilu miasta Poznań zaprezentowano projekt wiaty, która zostałą przygotowana przez  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. 

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Poznań | Zieleń | Kultura | Podróże


Wiaty w niewielkiej miejscowości Siemiatycze. Przeczytacie o nich TUTAJ. 


Wiaty w Białymstoku. Przeczytacie o nich TUTAJ. 

zdjęcie wyróżniające: www.facebook.com/Poznan