Warszawa: 18 wiat przystankowych pokryły rozchodniki

Zielone przystanki w Warszawie zaczęły powstawać już w 2020 roku. W sierpniu tego roku zazieleniają się dachy kolejnych warszawskich wiat przystankowych – na 18 z nich wyłożono dywany rozchodnikowe. Do końca miesiąca taką samą metamorfozę przejdą kolejne dwa zadaszenia. Tym samym Warszawa staje się liderem tego typu rozwiązań w naszym kraju, jak na stolicę zieleni przystało.

AMS, operator wiat przystankowych Warszawskiego Transportu Publicznego, w uzgodnieniu z Zarządem Transportu Miejskiego rozpoczął w sierpniu wykładanie rozchodnika na zadaszeniach, dzięki czemu stają się one bardziej przyjazne pasażerom i środowisku naturalnemu oraz lepiej wkomponowują się w przestrzeń miejską.

Po raz pierwszy rozchodnik na dachu warszawskiej wiaty przystankowej wyłożono testowo w sierpniu 2020 roku. Był to żoliborski przystanek Ks. Popiełuszki 02, który firma AMS zrealizowała w ramach realizacji strategii smart city – współtworzenia miast inteligentnych. W tej próbie chodziło o sprawdzenie, jak rośliny zniosą trudne warunki – wahania temperatury od ujemnej w zimie do kilkudziesięciu stopni „na plusie” latem, deszcze, śnieg, ale też okresy suszy. Rozchodniki zniosły wszystko, rośliny są na dachu wiaty do dziś i wyglądają równie dobrze jak rok temu. To właśnie przesądziło o wyborze rozchodnika jako rośliny przystankowej. Jest on niemal bezobsługowy – nie wymaga podlewania i nawożenia, a długo wygląda świeżo i estetycznie.


“Rozchodzi się o rozchodnik. Dachy warszawskich wiat przystankowych zazieleniają się– na 18 z nich wyłożono dywany rozchodnikowe. Warszawa staje się liderem tego typu rozwiązań w naszym kraju, jak na stolicę zieleni przystało.” – czytamy na profilu w portalu Facebook Miasta Stołecznego Warszawy

Wygląd to tylko jedna z zalet obecności rozchodnika w przestrzeni miejskiej i wcale nie najważniejsza. Przede wszystkim ogranicza on zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upalne dni temperaturę pod dachem o 3-5 stopni Celsjusza. W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do tak bardzo pożądanej retencji wody opadowej. Rozchodnik dzięki długiemu okresowy kwitnienia sprzyja także owadom.

Dotychczas rośliny pojawiły się na osiemnastu przystankach – ośmiu autobusowych na Mokotowie: Batumi 01, Chełmska 03, Wołoska-Szpital 01, Metro Wilanowska 18, Al. Lotników 05, Metro Służew 01 i 02, Konduktorska 02 i jednym tramwajowym – Rondo Unii Europejskiej 03, a także dwóch tramwajowych we Włochach: Hynka 03 i 04 oraz trzech tramwajowych na Woli: Magistracka 01, Młynarska 04 i PKP Wola 03, na Żoliborzu na wiacie autobusowej Elbląska 01 oraz tramwajowej Sady Żoliborskie 04, na Bemowie trafiły na przystanek autobusowy Wrocławska 01, natomiast na Pradze Południe na przystanek autobusowy Gdecka 02.

Do końca sierpnia planowane jest zazielenienie dwóch kolejnych wiat – na Mokotowie na przystanku autobusowym Goraszewska 01 oraz na Pradze-Południe na przystankach autobusowym Praga-Płd.-Ratusz 02.

Trend na zielone przystanki w Polsce rozpoczął się kilka lat temu. Wtedy po raz pierwszy pokazywaliśmy przykłady z takich miast jak: Białystok (czytaj TUTAJ), Kalisz (czytaj TUTAJ), Nowy Tomyśl (TUTAJ) , a także niewielkie Siemiatycze (TUTAJ). 

Czytaj też: Komunikacja miejska | Meble miejskie | Ekologia | Drewno | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://um.warszawa.pl
zdjęcia: https://www.facebook.com/warszawa