Zielone ściany w Bydgoszczy. Miasto chce, by było ich znacznie więcej

Mają dużo zalet. Zielone ściany pojawiają się w kolejnych zakątkach Bydgoszczy. To pilotażowy projekt, który może zostać rozwinięty w przyszłości.

Zielone ściany pomagają oczyszczać powietrzę, obniżają temperaturę otoczenia, obniżają poziom hałasu, zwiększają bioróżnorodność i pozytywnie wpływają na samopoczucie. Dlatego tak ważne jest ich istnienie w miastach.

Niedawno zielona ściana stanęła przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Leszczyńskiego w Bydgoszczy. Roślinną instalację przeniesiono z ulicy Marcinkowskiego. Nowa zieleń pojawiła się też przy ulicy Grudziądzkiej. Stawianie zielonych ścian i ogrodów deszczowych w Bydgoszczy ma promować alternatywne rozwiązania poprawiające jakość powietrza w oraz ideę oszczędzania wody i wykorzystywania deszczówki.

Ściana przy domu kultury pomieściła kilkadziesiąt tych samych roślin, które początkowo stanęły w innej lokalizacji, przy ul. Marcinkowskiego. Są to gatunki, które dobrze sobie radzą w zmiennych warunkach pogodowych oraz oczyszczają powietrze.

Druga taka instalacja stoi na terenie urzędu miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej. Wykonawca dosadził tam dodatkowe rośliny, dzięki czemu ściana prezentuje się jeszcze okazalej. Instalacje mają charakter pilotażowy, zostały zrealizowane w ramach projektu LIFE–MAPPINGAIR/PL, który jest finansowany ze środków UE.

Głównym celem projektu jest promocja alternatywnych możliwości poprawy jakości powietrza, które mogą uzupełniać inne działania wynikające z uchwał antysmogowych. Konstrukcje mają formę ogrodów wertykalnych w systemie modułowym panelowym ze stałym nawodnieniem z otwartym obiegiem wody – czytamy w komunikacie na stronie miasta.

Zielone ściany pomagają ograniczać problem wysokich stężeń zanieczyszczeń pyłowych i będą również przy okazji podnosić estetykę przestrzeni. Tego typu instalacje mają też długofalowy wpływ na ograniczenie niekorzystnych zjawisk (wzrostu zanieczyszczeń komunikacyjnych, skutki zmian klimatu na terenie miast).


Przy ulicy Grudziądzkiej w Bydgoszczy zaszło wiele innych zielonych zmian. Przed budynkiem głównym urzędu rozrosły się zasadzone zimą rośliny w ogrodzie deszczowym. Spływający z dachu deszcz podlewa bambusy, turzyce, wielobarwne żurawki i trawy. Ogród deszczowy jest częścią pilotażu innego projektu międzynarodowego o nazwie CWC Obieg Wody.

Warto też zwrócić uwagę na zieloną ścianę parkingu przy urzędzie miasta. Posadzono tam wiele drzew i krzewów, które mają maskować parking i pozytywnie wpływać na estetykę miejsca.

źródło: UM Bydgoszcz

Czytaj też: Bydgoszcz | Zieleń | Miasto | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie